Pierwsza jednostka projektu WindFloat Atlantic – największej do tej pory morskiej turbiny wiatrowej zainstalowanej na pływającej platformie została uruchomiona! W ciągu najbliższych miesięcy dołączą do niej dwie kolejne platformy, tworząc farmę wiatrową o łącznej mocy zainstalowanej 25 MW. Frama będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną pokrywającą roczne zapotrzebowanie 60 000 użytkowników. Farma wiatrowa WindFloat Atlantic położona u wybrzeży Portugalii podłączona do sieci w sylwestra.

Projekt prowadzi konsorcjum Windplus, w którego skład wchodzi EDP Renewables, Engie (25%), Repsol oraz Principle Power Inc.. Jak powiedział Reao Now Joao Metelo, dyrektor generalny firmy Principle Power, szerokie zastosowanie tej przełomowej technologii na całym świecie wzmocniłoby bezpieczeństwo energetyczne i pomogło rządom szybko, na skalę globalną rozwiązać kryzys klimatyczny. Jednocześnie tworząc miejsca pracy i sprzyjając wzrostowi gospodarczemu.

WindFloat Atlantic, fot. Principle Power

Młoda technologia

Technologia pływających morskich farm wiatrowych jest stosunkowo młoda i wciąż stawia przed inwestorami wiele wyzwań. Pierwsza taka komercyjna farma została uruchomiona w Hywind w Szkocji w 2017 roku, czyli całkiem niedawno. Farma produkuje wystarczającą ilość energii do zasilania 12 000 domów.

Prototyp

Projekt WindFloat Atlantic powstał w oparciu o sukces prototypu WindFloat1, który był eksploatowany w latach 2011-2016. Moc pierwowzoru wynosiła 2MW. Prototyp działał w ekstremalnych warunkach atmosferycznych: przy falach do wysokości 17 m i wiatrach przekraczających 110 km/h, skutecznie wytwarzając energię elektryczną bez przerw przez pięć lat.

Technologia

Technologia WindFloat® pozwala na instalację farm wiatrowych na głębokich wodach morskich, co pozwala na uwolnienie ogromnych zasobów energii – do tej pory niedostępnych. Celem technologii jest to, by pływające platformy zakotwiczyć do dna morskiego tylko za pomocą łańcuchów na głębokości stu metrów tak, by nie ruszały się pod wpływem wiatru. Technologia WindFloat dopuszcza także możliwość montażu jednej największych dostępnych obecnie na rynku turbin wiatrowych o mocy 9 MW.

Źródła: portalmorski.pl, o2.pl, earther.gizmodo.com

Redakcja GLOBEnergia