Pierwsza w pełni operacyjna pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej już działa! Składa się z trzech turbin MHI Vestas V164-8.4 o mocy 8,4 MW. Są to największe turbiny, jakie dotychczas zainstalowano na pływających platformach. Łączna moc zainstalowana w projekcie WindFloat Atlantic wynosi 25 MW.

WindFloat Atlantic, Źródło: edp.com

Turbiny zostały zainstalowane na balastowanych, trójkątnych, półzanurzalnych fundamentach firmy Principle Power, 20 km od północno-zachodniego wybrzeża Portugalii, na głębokości 100 metrów. Platformy mają 30 metrów wysokości i są usztywnione 50-metrowym odcinkiem między kolumnami. Frama będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną pokrywającą roczne zapotrzebowanie 60 000 użytkowników.

Młoda technologia

Technologia pływających morskich farm wiatrowych jest stosunkowo młoda i wciąż stawia przed inwestorami wiele wyzwań. Pierwsza taka komercyjna farma została uruchomiona w Hywind w Szkocji w 2017 roku, czyli całkiem niedawno. Farma produkuje wystarczającą ilość energii do zasilania 12 000 domów.

Prototyp

Projekt WindFloat Atlantic powstał w oparciu o sukces prototypu WindFloat1, który był eksploatowany w latach 2011-2016. Moc pierwowzoru wynosiła 2MW. Prototyp działał w ekstremalnych warunkach atmosferycznych: przy falach do wysokości 17 m i wiatrach przekraczających 110 km/h, skutecznie wytwarzając energię elektryczną bez przerw przez pięć lat.

Technologia

Technologia WindFloat® pozwala na instalację farm wiatrowych na głębokich wodach morskich, co pozwala na uwolnienie ogromnych zasobów energii – do tej pory niedostępnych. Celem technologii jest to, by pływające platformy zakotwiczyć do dna morskiego tylko za pomocą łańcuchów na głębokości stu metrów tak, by nie ruszały się pod wpływem wiatru. Technologia WindFloat dopuszcza także możliwość montażu jednej największych dostępnych obecnie na rynku turbin wiatrowych o mocy 9 MW.

Źródła: windpowermonthly.com, portalmorski.pl, o2.pl, earther.gizmodo.com

Źródło zdjęcia głównego: edp.com

Redakcja GLOBEnergia