Największą wadą elektrowni wodnych jest dostępność lokalizacji, jednak gdy znajdzie się już odpowiednią, elektrownie wodne mają największe szanse na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej! To właśnie one stanowią największe elektrownie na świecie.

Największe elektrownie świata

1. Zapora Trzech Przełomów

Zapora Trzech Przełomów jest największą hydroelektrownią i w ogóle elektrownią na świecie pod względem mocy. Jej moc wynosi 22,5 GW i składa się z 32 generatorów, każdy o mocy 700 MW oraz oraz 2 o mocy 50 MW. Zapora wodna została wzniesiona na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin – Hubei. Jej budowa rozpoczęła się w roku 1993 roku, a napełnianie zbiornika zakończono 26 października 2010 roku.

Konsekwencją powstania Zapory Trzech Przełomów stało się przymusowe przesiedlenie ponad 1,26 mln osób, zatopienie obszaru 17 dużych miast, 140 miasteczek i ponad 3000 wsi. Według specjalistów z NASA 4. miliardy ton wody zgromadzone w jednym miejscu mogły spowodować przesunięcie osi ziemskiej aż 2 cm i zwiększenie długości dnia o 0,06 mikrosekundy.

Zapora Trzech Przełomów, Źródło: wikipedia

2. Itaipu

Elektrownia wodna Itaipu, która znajduje się na rzece Parana w Ameryce Południowej jest drugą największą elektrownią na świecie i została zbudowana dużo wcześniej niż Zapora Trzech Przełomów, w latach 1975-1984. Elektrownia jest wspólnym przedsięwzięciem Brazylii i Paragwaju.

Moc elektrowni wynosi 14 GW i składa się na nią 20 generatorów, każdy po 700 MW. Dzięki Itaipu Paragwaj pokrywa 95% swojego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Nadwyżki energii kupuje Brazylia i pokrywa tym samym 20% zapotrzebowania na energię elektryczną.

Itaipu, źródło: Wikipedia

3. Xiluodu

Chińska elektrownia wodna Xiluodu znajdująca się na III miejscu największych elektrowni na świecie jest tak naprawdę niewiele mniejsza od Itaipu, a jej moc wynosi 13,9 GW. Jest to również druga największa elektrownia wodna w Chinach.Elektrownia znajduje się na rzece Jinsha, głównym dopływie rzeki Jangcy. Jest to stosunkowo młoda elektrownia. Przez zaporę w ciągu sekundy przepływa 32278 m3 wody, które porusza 18 turbin o mocy 770 MW.

wod Xiluodu, źródło: tech.wp.pl

Kolejne miejsca

Kolejne miejsca na liście największych elektrowni świata również zajmują elektrownie wodne, tylko z jednym wyjątkiem: Elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa o mocy 7,9 GW na miejscu 6.

1. Zapora Trzech Przełomów – Chiny – 22,5 GW
2. Itaipu – Brazylia/Paragwaj – 14,0 GW
3. Xiluodu- Chiny – 13,9 GW
4. Zapora wodna Guri – Wenezuela – 8,85 GW
5. Zapora Tucuruí- Brazilia – 8,4 GW
6. Elektrownia jądrowa Kashiwazaki-Kariwa – Japonia – 7,9 GW
7. Zapora Grand Coulee – USA – 6,8 GW
8. Tama Xiangjiaba – Chiny – 6,44 GW
9. Zapora Longtan – Chiny – 6,43 GW
10. Sajańsko-Szuszeńska elektrownia wodna – Rosja – 6,4 GW

Światowy udział OZE w produkcji energii elektrycznej musi być cały czas zwiększany, w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Choć znalezienie odpowiedniej lokalizacji pod budowę elektrowni wodnych jest dosyć trudne, mogą one pokrywać znaczne zapotrzebowania krajowe na energię. Są też najbardziej stabilnym źródłem energii odnawialnej i magazynem energii.

Źródła: wikipedia, tech.wp.pl, energetyka24.com

Redakcja GLOBEnergia