Jak podaje i prognozuje Mercom, globalna moc instalacji fotowoltaicznych osiągnie w 2016 roku 64,7 GW.

To wzrost o 13 %, ale jak podają krytycy: tylko 13%. Rok ten będzie jeśli chodzi o przyrost mocy porównywalny z rynkiem w roku 2012.  Zmiany na rynku dotyczą pozycji trzech największych rynków w globalnym zestawieniu – w głównej mierze Stanów Zjednoczonych, które wyprzedzą Japonię i staną się drugim rynkiem w klasyfikacji globalnej.

Kolejnym trendem w 2016 roku będzie umacnianie się i osiąganie coraz większej dominacji przez trzy największe rynki – Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone. Będą stanowić łącznie 65% rynki światowego.

Chiny pozostaną największym rynkiem na świecie, (około 19,5 GW instalacji w 2016r), W pierwszych dziewięciu miesiącach 2015r. zainstalowano tam już 10 GW systemów, pomimo trudności związanych z ograniczeniem wypłat i opóźnionymi wypłatami dotacji.

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, Mercom oczekuje, że zostanie zainstalowanych 13 GW do 2016r. I pomimo że prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty plan 15 GW, to i tak USA rozwijają się teraz z tempem największym od 2012r.
Oczekuje się, że rynek japoński lekko spowolni z planowanych 9,5 GW do 9 GW w roku 2015. To już drugi z kolei rok z lekkim spowolnieniem tempa rozwoju rynku PV w Japonii.

Na rynkach europejskich: w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, da się zauważyć niepewności wynikające z szybkich zmian w polityce, które zapewne przełożą się na tempo wzrostu na rynkach PV.
Jedną z największych niespodzianek w raporcie jest rynek energii słonecznej w Indiach. Według prognoz, Indie zwiększą moc instalowanych systemów niemal dwukrotnie – do 3,6 GW w roku 2016.

Źródło: pv-magazine.com