Burbo Bank to morska farma wiatrowa zlokalizowana na Burbo Flats w zatoce Liverpool Bay na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii na Morzu Irlandzkim. Ma moc 348 MW.  Składa się z dwóch części. Jedna, o łącznej mocy 90 MW zbudowana jest z turbin wiatrowych oddanych do użytku w 2007 roku. Składa się z turbin o mocy 3,6 MW, wybudowanych w 2005 roku.  Druga cześć ma moc 258 MW, a jej rozbudowa zakończyła się właśnie w 2017 r. To na tę cześć zwróciliśmy uwagę.

morskie turbiny wiatrowe, morska energetyka wiatrowa

Lokalizacja farmy Burbo Bank. (Źródło: burbobankextension.co.uk)

Największe turbiny wiatrowe – morska energetyka wiatrowa

Otóż zbudowana jest ona z 32 turbin o mocy 8 MW każda. Turbiny usytuowane są na maszcie wysokości 195 metrów. Są to najwyższe turbiny wiatrowe o zastosowaniu komercyjnym, jakie pracują na świecie. Jest to pierwszy raz, kiedy tak duże turbiny wiatrowe o mocy 8 MW zainstalowano na morzu. To krok milowy dla dalszego rozwoju tej technologii. Zlokalizowano jest obszarze o powierzchni 40 km2.

Turbiny, które wykorzystano do rozbudowy farmy są o około 53 metry wyższe od innych turbin, stosowanych typowo na morskich farmach wiatrowych. Są o 60 metrów wyższe od London Eye i ponad dwa razy wyższe niż Kościół Mariacki w Krakowie! Dla porównania, są one tak wysokie jak wieżowiec biurowy Q22 w Warszawie, czy warszawski wieżowiec mieszkalny Złota 44.

morska energetyka wiatrowa

Morska farma wiatrowa Burbo Bank. (Źródło: burbobankextension.co.uk)

Każda z tych turbin wyposażona jest w trzy, długie na 80 metrów łopaty wirnika. To właśnie ich zasługa, że pojedyncza turbina zdoła osiągnąć moc 8 MW. Właśnie w ubiegłym tygodniu zakończono prace budowlane, rozszerzając moc całej farmy o 258 MW.

Zdaniem duńskiej firmy DONG Energy, która prowadziła projekt, pojedynczy obrót łopaty wirnika na turbinie może zasilać w energię elektryczną dom przez 29 godzin. Łącznie, wytwarzają tyle energii, że mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię 230 000 gospodarstw domowych.

Dotacje i przyjazne regulacje prawne z pewnością są pomocne dla realizacji takich inwestycji w Wielkiej Brytanii. To właśnie Wielka Brytania jest liderem w mocy zainstalowanej w morskich elektrowniach wiatrowych. W sumie, morskie turbiny wiatrowe w Wielkiej Brytanii mają moc 5,3 GW. Wytwarzają energię elektryczną, która może zasilić około 4,3 mln średniej wielkości domów. To jednak nie koniec! Osiem kolejnych projektów jest już na etapie realizacji!

Źródło: The Gurdian, Technologyreview.com

Zdjęcie główne: Dong Energy/Burbo Bank

Redakcja GLOBEnergia