Parking dla odwiedzających ogród zoologiczny w belgijskiej miejscowości Brugelette, zostanie wyposażony w największy fotowoltaiczny carport na świecie. Parking pomieści blisko 7 tys. aut, a jego zadaszenie, pokryte w 80% przez instalację fotowoltaiczną, wyprodukuje 20 GWh energii elektrycznej rocznie. System wykorzysta 62 tys. modułów, a ich łączna moc wyniesie 20 MW.

Projekt parkingu

Przy belgijskim zoo w Brugelette, powstanie największy fotowoltaiczny carport na świecie. 62 tys. modułów o łącznej mocy 20 MW, wyprodukuje 20 GWh energii elektrycznej rocznie. Parking pomieści 7 tysięcy aut, a jego zadaszenie w 80% pokryją panele fotowoltaiczne.

Oprócz tego, w planach jest umieszczenie 80 stacji ładowania, które posłużą do zasilenia samochodów elektrycznych gości odwiedzających zoo. W przyszłości, plan ma ulec zwiększeniu od 80 do 800 stacji ładowania.

automatykab2b.pl

Finalizacja

Zakończenie całego projektu zaplanowano na wiosnę 2020 roku. Prace konstrukcyjne już się rozpoczęły – w lipcu tego roku. Roczna produkcja energii elektrycznej ma wynieść 20 GWh, a niewykorzystane nadwyżki zostaną odsprzedane do sieci. Carport w Brugelette będzie największą tego typu konstrukcją na świecie. Inwestycja jest w 30% realizowana przez spółkę celową należącą do Perpetum Energy, która jest głównym wykonawcą i w 70% przez firmę Integrale działającą w sektorze ubezpieczeniowym.

swiatoze.pl

Inne inwestycje tego typu

Wcześniej w tym roku firma Neoen wybudowała carport we Francji, na którym zostały zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 16,3 MW. Koszt inwestycji przekroczył 19 mln euro.

10 tys. paneli słonecznych o łącznej mocy 2,7 MW pokryje 24 proc. zapotrzebowania firmy Bentley na energię elektryczną. Realizacja na parkingu jest planowana do końca tego roku.

Dobry pomysł!

Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych jako zadaszenia jest świetnym pomysłem!  Panele spełniają w ten sposób jednocześnie dwie funkcje. Produkują prąd oraz dają cień parkującym samochodom. Chyba każdy wie, jak nieprzyjemne jest wejście do samochodu, który bardzo długo stał na słońcu… Zakończenie całego projektu zaplanowano na wiosnę 2020 roku. Idealna pora na odwiedzenie Zoo!

Redakcja GLOBEnergia