Zespół budynków zajmie powierzchnię około 6100 m2. Projekt przewiduje utworzenie m. in. różnej wielkości apartamentów, zarówno jedno-, jak i wielopokojowych. Każde mieszkanie ma być wyposażone w balkon. Zastosowanie instalacji PV oraz nowoczesnych systemów wentylacji pozwoli uzyskać wysoką wydajność energetyczną obiektów. Oryginalne rozwiązania proekologiczne, takie jak ogrody na dachach czy ogrody wertykalne, czyli tzw. zielone ściany poprawią estetykę budynków oraz zapewnią czyste powietrze.

Projekt Heidelberg Village powstaje w nawiązaniu do holistycznej strategii zrównoważonego rozwoju architektonicznego Wolfganga Frey’a, zwanej Five-Finger-Principle”. Inicjatywa opiera się na pięciu zasadach, uwzględniających takie aspekty, jak: ekologia, przystępność finansowa, integracja, innowacyjność oraz dochodowość. Ostatecznym celem projektu jest „stworzenie trwałego środowiska domowego”, oświadcza Frey. Ukończenie Heidelberg Village przewiduje się na 2017 rok.

Heidelberg Village projekt budynku

Przykładowy projekt jednego z budynku, źródło: Frey Architekten

Oprócz idei środowiskowych inicjatywa bierze pod uwagę również cele społeczne. Frey Architekten chce zapewnić mieszkańcom jak najwyższy standard życia i stawia na integrację społeczności. Architekci ogłosili plany zintegrowania pracowników budowy oraz przyszłych mieszkańców na zasadzie inicjatywy wspólnych spotkań przy posiłku. Poprzez integrację tych dwóch grup ludzi, które w innym przypadku mogłyby się nigdy nie spotkać, Frey Architekten dąży do propagowania silnego poczucia wspólnoty i przynależności.

Koncepcja Heidelberg Village opiera się na idei zrównoważonego rozwoju urbanistyki i architektury nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale również z perspektywy aspektów społecznych zgodnie z hasłem „żyjącej społeczności”, które przyświeca całemu projektowi.

Źródła:

Frey Architekten

inhabitat

ecotechtube

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia

Zdjęcie główne: Wizualizacja Heidelberg Village, źródło: Heidelberg Village