Farma wiatrowa Cameron jest zlokalizowana w południowym Teksasie w pobliżu miejscowości Brownsville i jest pierwszą instalacją wykorzystującą turbiny AW125/3000 w Stanach Zjednoczonych.

Każda z turbin zainstalowanych na Farmie Wiatrowej Cameron o mocy nominalnej 3MW będzie wyposażona w wirnik o średnicy 125 metrów, zaś całość zostanie zainstalowana na stalowej wieży o wysokości 87,5 m. Dzięki tak dobranym parametrom turbiny AW125/3000 możliwa będzie maksymalna produkcja energii elektrycznej.

Grupa ACCIONA zaplanowała rozpoczęcie dostaw turbin w połowie 2015r. Zgodnie z przewidywaniami, projekt zostanie uruchomiony pod koniec 2015r. Farma wiatrowa będzie produkowała czystą energię w ilości równej rocznego wykorzystania energii przez 59.000 amerykańskich gospodarstw domowych i będzie kluczową częścią zobowiązania IKEA do wyprodukowania do 2020 takiej ilości energii odnawialnej jaką firma wykorzystuje na całym świecie. Będzie to największa inwestycja Grupy IKEA zrealizowana do tej pory w zakresie energii odnawialnej na całym świecie.

ACCIONA oraz IKEA podzielają to samo zaangażowanie w przyszłość dla czystej energii i dlatego jesteśmy dumni, że nasza innowacyjna technologia wiatrowa została wybrana, aby pomóc IKEI w osiągnięciu jej celów związanych z realizacją polityki zrównoważonego rozwoju.
Projekt Cameron Wind powiększa wynik platformy AW3000 do 465 MW w Stanach Zjednoczonych oraz około 2.000 MW na całym świecie włączając zamówienia dla farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Chile, Hiszpanii, Polsce, Turcji oraz Ameryce Południowej.

Turbiny wiatrowe AW3000 są dostępne w czterech wariantach średnicy wirnika – 100, 116, 125 oraz 132 metrów – i mogą być montowane na wieżach stalowych jak i betonowych o wysokości pomiędzy 84 a 120 metrów.

Źródło: ACCIONA Windpower