Dong Energy – lider na rynku morskiej energetyki wiatrowej z ponad 30 letnim doświadczeniem w zakresie energetyki wiatrowej dostał zielone światło na zakończenie największej farmy wiatrowej na morzu. 

DONG Acquires Hornsea Two & Three OW Projects
 
Mowa o farmie wiatrowej Hornsea u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Docelowo, po zakończeniu ma ona mieć moc 1,2 GW. 
Cały projekt ma kosztować 5,7 mld dolarów – tak szacuje Bloomberg New Energy Finance. Projekt jest największym do tej pory przedsięwzięciem i wymaga największego do tej pory zaangażowania finansowego w tym sektorze energetyki. Farma ma zostać zakończona do 2020r – tak oświadczył rzecznik firmy 3 lutego 2016r. 
Morska energetyka wiatrowa to właśnie ten sektor energetyki, który może liczyć na wsparcie ze strony państwa i dla którego nie przewidziano cięć w dotacjach – to decyzja premiera Davida Camerona. 
 
W listopadzie ubiegłego roku sekretarz stanu ds. energii Amber Rudd obiecał wspierać rozwój instalacji turbin na morzu, mówiąc, że jest to właśnie ta dziedzina, w której Wielka Brytania może zajmować czołowe miejsce na świecie. 
Rząd Wielkiej Brytanii przyznał projektowi Hornsea kontrakt na 15 lat na sprzedaż energii – w drodze aukcji na 147.42 funtów za MWh. 
Do końca dekady dzięki projektom pobocznym i realizacji kolejnych etapów farmy Hornsea ma zainstalować 6,5 GW w morskiej energetyce wiatrowej. 
Brent Cheshire, kierownik firmy Dong w Wielkiej Brytanii w ubiegłym miesiącu powiedział, że ani spekulacje o brytyjskim odejściu od Unii Europejskiej, ani gwałtowny spadek cen ropy nie będzie w stanie zniweczyć planu zainwestowania 6 miliardów funtów (8,7 miliardów dolarów) w farmach wiatrowych u wybrzeży Wielkiej Brytanii do końca dekady.
 
Źródło: www.offshorewind.biz, renewableenergyworld.com


 POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus!

appstore        google play