Największy reaktor jądrowy w Europie przestał działać! Czy to sabotaż?

Jedna z dwóch elektrowni jądrowych we Finlandii nagle przestała działać. W mediach od razu pojawiły się wzmianki o rzekomym sabotażu. Jednak operator Teollisuuden Voima Oyj (TVO) szybko zdementował plotki. Jako oficjalną przyczynę wyłączenia reaktora podano usterkę techniczną. Kiedy elektrownia wróci do pracy?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Chwila grozy

W niedzielę 19-go listopada na fiński sektor energetyczny spadła słuszna niepewność. Największy reaktor jądrowy w Europie i trzeci tego typu na świecie, nagle wypadł z sieci. Operator TVO poinformował, że elektrownia wróci do pracy we wtorek w ciągu dnia. Spółka dodaje, że zaistniały incydent nie miał wpływu na bezpieczeństwo jądrowe. Jednocześnie TVO zdementowało wcześniejsze doniesienia medialne o świadomym wrogim działaniu w celu zniszczenia reaktora. 

Do informacji publicznej podano, że przyczyną awarii i automatycznego wstrzymania pracy reaktora był nieprawidłowy pomiar temperatury w systemie chłodzenia. Ponadto nie wydarzyło się nic niepożądanego, brak skażenia radiacyjnego czy innego potencjalnego zagrożenia. 

Czy już działa?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez spółkę na dzień 22 listopada nie można jednoznacznie stwierdzić czy ponowny rozruch reaktora zakończył się sukcesem. 

TVO poinformowało jedynie za pośrednictwem platformy X o rozpoczęciu procesu ponownego uruchomienia reaktora. Planowo miał wrócić do generacji o północy 21-go listopada. Jednak od tamtego momentu TVO nie podzieliło się żadnymi wieściami o sukcesie. 

Zapowiada się seria awarii?

Reaktor wodno-ciśnieniowy OL3 znajduje się na wyspie na Zatoce Botnickiej. Inwestycja funkcjonuje od 1979 r. Jednak to dopiero w 2023 do użytku oddano 3-ci reaktor. Planowo miał on zostać uruchomiony w 2009 roku. Jednak ostateczne uruchomienie przekładano ponad 20 razy z powodu różnych usterek. Awaria w roku uruchomienia zdarza się dosyć często i jest kwestią odpowiedniego dostrojenia reaktora. Wraz z dalszą eksploatacją okaże się czy ostatnia usterka jest kwestią świeżości instalacji czy wrodzonej wady. OL3 to reaktor wodno-ciśnieniowy, zbudowany przez francusko-niemieckie konsorcjum. Blok ten generuje 15% energii elektrycznej na potrzeby Finlandii. 

OL3 funkcjonuje w elektrowni jądrowej Olkiluoto, gdzie działają w sumie 3 bloki. Dwa najstarsze o mocy elektrycznej 880 MW oraz ten najnowszy OL3 o mocy 1,6 GW. Cała elektrownia produkuje aż 30% energii dla fińskiego miksu energetycznego. 

Źródło: TVO

Zdjęcie główne: TVO

Zobacz również