IKEA Industry Stalowa Wola zrealizowała kolejną inwestycję, umożliwiającą wykorzystywanie powstałej w tartaku biomasy do produkcji j energii. Niebawem zakład uruchomi własną kogeneracyjną elektrociepłownię, która będzie dostarczać ¼ energii elektrycznej potrzebnej w produkcji.

Zakład w Stalowej Woli jest największym tartakiem IKEA Industry. Zapewnia tarcicę sosnową, służącą do produkcji mebli z litego drewna w Polsce i na Słowacji.

Ciepło i prąd z trocin i zrębek

W zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębek i trocin. Dotychczas biomasa była wykorzystywana do produkcji ciepła na potrzeby suszarni. Obecnie, dzięki nowej inwestycji, w zakładzie będzie wytwarzana także energia elektryczna. Surowiec drzewny, który trafia do tartaku, jest w 100% certyfikowany lub kontrolowany FSC®. Oznacza to, że pozyskanie drewna odbywa się w sposób zrównoważony i zgodny z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Zgodnie z realizowaną strategią zrównoważonego rozwoju, zakład stale pracuje nad wdrażaniem rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie zasobów wykorzystywanych do produkcji. Dlatego w Stalowej Woli zostanie uruchomiona elektrociepłownia kogeneracyjna, wytwarzająca energię i ciepło na potrzeby własne tartaku. Najnowsza inwestycja obejmuje turbinę parową o nominalnej mocy produkcyjnej 1,2 MW energii elektrycznej.

Zakład IKEA Industry w Stalowej Woli. Źródło: IKEA Industry

Michał Kubliński, dyrektor zakładu IKEA Industry Stalowa Wola informuje, że ciepłownia pozwala wykorzystać biomasę w postaci zrębki i trocin do produkcji ciepła użytkowego do suszenia tarcicy. Teraz pozwoli również na produkcję energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania zakładu. Jako dodatkową zaletę takie rozwiązania uznaje fakt, że surowiec do produkcji ciepła i prądu jest dostępny na miejscu, bez konieczności transportu.

Redukcja emisji o 80% do 2025r.

IKEA Industry zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80% pomiędzy 2016 r. a 2025 r. To właśnie dlatego, poszukiwane są rozwiązania pozwalające spełnić ten cel. Zakłady IKEA Industry w Polsce kupują energię odnawialną wytwarzaną m. in. na farmach wiatrowych. Wizja indywidualnej produkcji energii elektrycznej jest więc bardzo mile widziana.

Budowa własnej elektrociepłowni to kolejna inwestycja, pozwalająca na zrównoważone zarządzanie biomasą powstającą w tartaku. W 2017 roku w Stalowej Woli uruchomiono linie do produkcji pelletu klasy premium, certyfikowanego EN+A1 oraz DIN PLUS.

IKEA Industry – 12 lokalizacji w Polsce

IKEA Industry, jest częścią Grupy Inter IKEA. W Polsce IKEA Industry zatrudnia blisko 10 000 pracowników w zakładach produkcyjnych w 12 lokalizacjach, w tym: 4 zakładach działających w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, 7 zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Stepnicy, Chociwlu, Resku, Wielbarku, Konstantynowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. IKEA Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.

Źródło: IKEA Industry

Redakcja GLOBEnergia