Największy wiatrak na świecie już wytwarza energię!

Największa turbina wiatrowa na świecie, czyli Vestas o mocy 15 MW wytworzyła pierwszą 1 kWh energii elektrycznej! Teraz przyszedł czas na testy, aby zapewnić niezawodność przed rozpoczęciem pełnej certyfikacji i produkcji seryjnej. Obecnie największy wiatrak na świecie zostanie również wykorzystany w polskich projektach offshore. Co więcej, będzie częściowo produkowany w Polsce!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Vestas poinformował, że zakończył instalację prototypowej turbiny V236-15.0 MW w Krajowym Centrum Testowym Østerild wielkich turbin wiatrowych w Zachodniej Jutlandii w Danii. Prototyp pomyślnie wyprodukował swoją pierwszą kWh energii i może zostać poddany testom przed przystąpieniem do pełnej certyfikacji i rozpoczęciem produkcji seryjnej. Jak mówił Anders Nielsen, dyrektor ds. technologii Vestas, uruchomienie turbiny wyznaczy nowe standardy w zakresie innowacji technologicznych, uprzemysłowienia i skali w zakresie energii odnawialnej, aby stworzyć zrównoważony przemysł morskiej energetyki wiatrowej.

Uruchomienie turbiny to dobry sygnał dla regionu Morza Bałtyckiego, w tym także Polski, gdzie w projektach morskich mają zostać uwzględnione komponenty XXL, czyli największe dotychczas opracowane turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, a może i większe. Morska energetyka wiatrowa to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju gospodarczego Polski.

Jeszcze więcej energii z elektrowni wiatrowych

Nie tylko sama moc turbiny ma być rekordowa. Nacisk postawiono również na jak największą produkcję energii elektrycznej. Jak podaje Vestas, model V236-15.0 MW zaprojektowano tak, aby zapewniał doskonałą wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby turbin na poziomie farmy wiatrowej. Dzięki temu ma zostać wzmocnione uzasadnienie biznesowe projektu.Turbina morska o mocy 15 MW oferuje o 65 procent wyższą roczną produkcję energii niż jej odpowiednik o mocy 9,5 MW. Dla farmy wiatrowej o mocy 900 MW to produkcja energii większa o 5 procent przy 34 turbinach mniej. Turbina zapewnia doskonałą produkcję energii również przy częściowym obciążeniu, co skutkuje bardziej stabilną produkcją energii i lepszym współczynnikiem wydajności. Pojedyncza turbina wiatrowa będzie mogła zapewnić do 80 GWh bezemisyjnej energii w ciągu roku, w zależności od warunków pogodowych. Jest to wystarczająca ilość energii, aby zasilić ponad 20 000 gospodarstw domowych.

Produkcja Vestas

Prace rozwojowe i montażowe prototypów odbyły się w zakładach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych Vestas w Danii. Formy do łopat zostały opracowane w fabryce łopat Vestas w Lem, a prototypowe łopaty o długości 115,5 m powstają w przybrzeżnej fabryce łopat w Nakskov. Prototypowa gondola została opracowana i zmontowana w morskiej fabryce gondoli w porcie Lindø w Odense. Program testów integracji generatora, konwertera i systemu sieciowego już się rozpoczął w ośrodku testowym LORC w Danii. Co najważniejsze, prototyp V236-15.0MW przesuwa granice wydajności morskiej energetyki wiatrowej. 

Fabryka w Szczecinie

Polska również może mieć swój wkład w budowę największej turbiny na świecie. Vestas zbuduje w Szczecinie nową fabrykę, która ma zostać ukończona w 2024 roku. W fabryce będą produkowane gondole właśnie do największych na rynku turbin wiatrowych. Ich elementy mają zostać wykorzystane w Baltic Power, czyli wspólnym projekcie Orlenu i kanadyjskiego Northland Power farmy wiatrowej na Bałtyku. Fabryka ma zatrudniać 700 osób i produkować 400 turbin rocznie.

Warto dodać, że Vestas to jeden z największych producentów turbin wiatrowych na świecie, który w ciągu ostatnich 25 lat dostarczył około 1500 turbin wiatrowych o łącznej mocy 8000 MW do projektów realizowanych w Europie.

Źródła: Vestas, PAP, money.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia