Największy wiatrak na świecie już wytwarza energię!

Największa turbina wiatrowa na świecie, czyli Vestas o mocy 15 MW wytworzyła pierwszą 1 kWh energii elektrycznej! Teraz przyszedł czas na testy, aby zapewnić niezawodność przed rozpoczęciem pełnej certyfikacji i produkcji seryjnej. Obecnie największy wiatrak na świecie zostanie również wykorzystany w polskich projektach offshore. Co więcej, będzie częściowo produkowany w Polsce!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Vestas poinformował, że zakończył instalację prototypowej turbiny V236-15.0 MW w Krajowym Centrum Testowym Østerild dużych turbin wiatrowych w Zachodniej Jutlandii w Danii. Prototyp pomyślnie wyprodukował swoją pierwszą kWh energii i może zostać poddany testom przed przystąpieniem do pełnej certyfikacji i rozpoczęciem produkcji seryjnej. Jak mówił Anders Nielsen, dyrektor ds. technologii Vestas, uruchomienie turbiny wyznaczy nowe standardy w zakresie innowacji technologicznych, uprzemysłowienia i skali w zakresie energii odnawialnej, aby stworzyć zrównoważony przemysł morskiej energetyki wiatrowej.

Uruchomienie turbiny to dobry sygnał dla regionu Morza Bałtyckiego, w tym także Polski, gdzie w projektach morskich mają zostać uwzględnione komponenty XXL, czyli największe dotychczas opracowane turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, a może i większe. Morska energetyka wiatrowa to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju gospodarczego Polski.

Jeszcze więcej energii 

Nie tylko sama moc turbiny ma być rekordowa. Nacisk postawiono również na jak największą produkcję energii elektrycznej. Jak podaje Vestas, model V236-15.0 MW zaprojektowano tak, aby zapewniał doskonałą wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby turbin na poziomie farmy wiatrowej. Dzięki temu ma zostać wzmocnione uzasadnienie biznesowe projektu.Turbina morska o mocy 15 MW oferuje o 65 procent wyższą roczną produkcję energii niż jej odpowiednik o mocy 9,5 MW. Dla farmy wiatrowej o mocy 900 MW to produkcja energii większa o 5 procent przy 34 turbinach mniej. Turbina zapewnia doskonałą produkcję energii również przy częściowym obciążeniu, co skutkuje bardziej stabilną produkcją energii i lepszym współczynnikiem wydajności. Pojedyncza turbina wiatrowa będzie mogła zapewnić do 80 GWh bezemisyjnej energii w ciągu roku, w zależności od warunków pogodowych. Jest to wystarczająca ilość energii, aby zasilić ponad 20 000 gospodarstw domowych.

Produkcja Vestas

Prace rozwojowe i montażowe prototypów odbyły się w zakładach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych Vestas w Danii. Formy do łopat zostały opracowane w fabryce łopat Vestas w Lem, a prototypowe łopaty o długości 115,5 m powstają w przybrzeżnej fabryce łopat w Nakskov. Prototypowa gondola została opracowana i zmontowana w morskiej fabryce gondoli w porcie Lindø w Odense. Program testów integracji generatora, konwertera i systemu sieciowego już się rozpoczął w ośrodku testowym LORC w Danii. Co najważniejsze, prototyp V236-15.0MW przesuwa granice wydajności morskiej energetyki wiatrowej. 

Fabryka w Szczecinie

Polska również może mieć swój wkład w budowę największej turbiny na świecie. Vestas zbuduje w Szczecinie nową fabrykę, która ma zostać ukończona w 2024 roku. W fabryce będą produkowane gondole właśnie do największych na rynku turbin wiatrowych. Ich elementy mają zostać wykorzystane w Baltic Power, czyli wspólnym projekcie Orlenu i kanadyjskiego Northland Power farmy wiatrowej na Bałtyku. Fabryka ma zatrudniać 700 osób i produkować 400 turbin rocznie.

Warto dodać, że Vestas to jeden z największych producentów turbin wiatrowych na świecie, który w ciągu ostatnich 25 lat dostarczył około 1500 turbin wiatrowych o łącznej mocy 8000 MW do projektów realizowanych w Europie.

Źródła: Vestas, PAP, money.pl

Zobacz również