Najwyższa drewniana turbina wiatrowa

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

turbinadrewno

Wybudowanie wysokiej turbiny wiatrowej umożliwia osiągnięcie przez nią lepszych rezultatów. Dzieje się tak, ponieważ na wyższych wysokościach wieją silniejsze wiatry.

Wieże, na których znajdują się turbiny, są zwykle wykonane ze stali, która jest nie tylko kosztowna,  ale  wymaga  dużych  ilości  energii  podczas  procesu wytwarzania. W trosce o ekologię, niemiecka spółka TimberTower wzniosła pierwszą drewnianą turbinę wiatrową na świecie o mocy 1,5 MW w Hanowerze w Niemczech. Mogłoby się wydawać, że to nic nowego. Drewniane wiatraki towarzyszyły nam od setek lat, a w takich krajach jak Holandia można je spotkać wyjątkowo często. Różnica polega na tym, że urządzenie stworzone przez TimberTower  do  złudzenia  przypomina  stalową  turbinę  wiatrową, przez co moce przez nią osiągane są całkiem przyzwoite.

Produkcja wieży rozpoczyna się od przywiezienia na miejsce budowy systemu drewnianych płyt laminowanych i elementów powierzchniowych w kontenerach o długości 12 metrów. Na miejscu płyty są montowane tworząc wieżę o ośmiokątnej podstawie.

Gotowy prototyp wieży mierzy 100 metrów wysokości. Turbina wiatrowa ma średnicę wirnika wynoszącą 77 metrów, waży prawie 100 ton, a jej moc wynosi 1500 kW. Firma twierdzi, że system oparty na TimberTower  pozwoli  na  osiągnięcie  wysokości  piasty  na  poziomie 200 metrów. Obecnie spółka jest w trakcie opracowywania 140-metrowej wieży. Gwarantowana minimalna żywotność wynosi 20 lat.

Projekt  spełnia  wszystkie  aktualne  normy  i  przepisy,  włączając w to przepisy przeciwpożarowe. Firma twierdzi, że jeden 100-metrowy  TimberTower  oszczędzi  około  300  ton  blachy  stalowej, a  dzięki  procesowi  obróbki,  który  zużywa  mniej  energii,  około 400 ton CO2. Po zakończeniu pracy, drewniana wieża może być łatwo poddana recyklingowi.

Łukasz Sojczyński
Źródła: www.timbertower.de, www.gizmag.com