Elektrownię o 164-metrowej wieży i długości wirnika wynoszącej 65,5 m zainstalowano na farmie wiatrowej Hausbay-Bickenbach w landzie Nadrenia-Palatynat, 100 km na zachód od Frankfurtu.

Piasta składa się ze 100-metrowej betonowej wieży i dwóch cylindrycznych stalowych segmentów wieży. W ostatnich latach konstrukcja ta była wykorzystywana w elektrowniach firmy Nordex o łącznej wysokości do 200 m. Jako wiodący producent elementów prefabrykowanych grupa buduje wieże hybrydowe od 2010 r. W związku z tym kilkuletnim doświadczeniem nowa wieża została udoskonalona względem starszych, mniejszych wersji. Produkcja 3,80-metrowych elementów o jednakowej grubości ścianki, wynoszącej 30 centymetrów, na własną rękę zapewnia niezmiennie wysoką jakość i precyzję elementów, która pozwala na montażu wieży w ciągu dwóch tygodni.

Wieża N131/3300 widok z bliska

Instalacja turbiny, źródło: Nordex

Wieża N131/3300 – taka jest jej sygnatura – będzie wykorzystywać energię wiatru w jeszcze bardziej efektywny sposób. Jednocześnie jest ona narażona na mniejsze turbulencje wywoływane pagórkowatą budową i leśną pokrywą okolicznych terenów. Turbina przeznaczona jest w szczególności dla regionów o słanych warunkach wiatrowych o średniej rocznej prędkości wiatru do 7,5 m/s. Elektrownia o mocy znamionowej 3,3 MW – 10% większej od poprzedniczki i o średnicy rotoru równej 131 m może – w zależności od lokalizacji – pozwolić na zwiększenie produkcji od 4 do 6%.

Wieża N131/3300 widok z daleka

Widok na najwyższą na świecie wieżę N131/3300, źródło: Nordex

Realizacja budowy turbiny Nordex to kolejny krok firmy w kierunku systematycznego obniżania kosztów energii osiągniętych przez jego turbiny. Hybrydowa wieża produkowana jest w dwóch wariantach – o wysokości piasty 134 m lub 164 m. Ma gwarantowany niski poziom emisji hałasu.

Źródło: Nordex

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia