Operator elektrowni, Tokyo Electric Power (Tepco) podaje, że odczyty tak wysokie jak 530 Sv/h zostały odnotowane wewnątrz obudowy bezpieczeństwa reaktora nr 2, jednego z trzech, które uległy stopieniu, kiedy w elektrownię uderzyło potężne tsunami w marcu 2011 r. Podkreślają one skalę zadania, z którym będzie musiała skonfrontować się firma – rosną naciski na Tepco, aby rozpocząć likwidację zakładu, która ma potrwać aż 4 dekady!

Fukushima dźwigi likwidacja elektrowni

Dźwigi górujące w krajobrazie ponad elektrownią jądrową w Fukushimie w lutym 2016 roku – proces likwidacji elektrowni ma zająć nawet 4 dekady, źródło: The Guardian (Toru Yamanaka/AFP/Getty Images)

Ostatni odczyt, przez niektórych ekspertów określany jako niewyobrażalny, jest kilkukrotnie wyższy niż poprzedni odczyt dokonany w tej samej części reaktora, który wyniósł 73 Sv/h.

Siwert [Sv] jest jednostką pochodną układu SI wielkości fizycznych odnoszących się do działania promieniowania jonizującego na organizmy żywe. Pojedyncza dawka 1 Sv jest wystarczająca, by spowodować chorobę popromienną i nudności, 5 Sv zabije 50% osób narażonych na działanie tej dawki w ciągu miesiąca, a pojedyncza dawka 10 Sv jest śmiertelna w ciągu kilku tygodni.

Tepco podała również, że analiza obrazowa ujawniła powstanie otworu w metalowym okratowaniu pod zbiornikiem ciśnieniowym tego samego reaktora. Dziura o szerokości ok. 1 m powstała prawdopodobnie na skutek stopienia i wypłynięcia paliwa jądrowego po katastrofie. Rzecznik Tepco, Tatsuhiro Yamagishi, zaznacza jednak, że na tym etapie jest to tylko hipoteza:

Wierzymy, że zarejestrowane obrazy są źródłem bardzo użytecznych informacji, jednak konieczne jest prowadzenie dalszych badań, ponieważ trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaki jest rzeczywisty stan w środku.

Obecność niebezpiecznie wysokiego promieniowania będzie komplikować wysiłki na rzecz likwidacji elektrowni. Zdalnie sterowany robot, którego Tepco zamierza wysłać do wnętrza obudowy bezpieczeństwa reaktora nr 2, został zaprojektowany na łączne maksymalne promienionwanie w wysokości 1 000 Sv, co oznacza, że we wnętrzu reaktora poprawnie będzie mógł pracować krócej niż dwie godziny.

Tepco i firmy partnerskie w Fukushima Daiichi jeszcze nie zidentyfikowały lokalizacji i stanu roztopionego paliwa jądrowego w trzech najmocniej uszkodzonych reaktorach. Jego bezpieczne usunięcie będzie stanowiło wyzwanie bez precedensu w historii energetyki jądrowej. Aktualne poziomy promieniowania uniemożliwiają inżynierom dokładną ocenę stanu i lokalizacji paliwa, choć uważa się, że uległo ono zgromadzeniu na dnie zbiorników bezpieczeństwa uszkodzonych reaktorów.

W grudniu 2016 r. japoński rząd poinformował, że szacunkowy koszt likwidacji elektrowni i odkażania okolic, a także wypłat odszkodowania i składowania odpadów promieniotwórczych wzrósł do 150 mld £, co stanowi niemal podwojenie szacunków z 2013 r.

Opracowano na podstawie: The Guardian

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia