Smart Energy to obszar przenikania się kreatywnego myślenia i innowacyjnych technologii, również w obszarze wojskowości. Zwiększenie efektywności energetycznej sił zbrojnych NATO oznacza oszczędność zużywania paliwa, a tym niższe nakłady pieniężne na zakup paliwa. Niższe zapotrzebowanie na paliwo oznacza rzadsze konwoje paliwa przez niebezpieczne tereny, a tym samym większe bezpieczeństwo żołnierzy. Ponadto większa efektywność energetyczna jest również wskazana podczas operacji związanych z operacjami z pomocą humanitarną.

W trakcie ćwiczeń NATO w Polsce będą wykorzystywane m.in. klimatyzatory, źródła światła LED oraz będzie testowana sprawność procesu integracji energooszczędnych urządzeń z hybrydowymi systemami zasilania złożonych z silników Diesla i systemów fotowoltaicznych. Natomiast w 2015 r. na Węgrzech ćwiczenia wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego dotyczyły zakresu i efektywności wsparcia technologii energooszczędnych dla specjalistycznego sprzętu wojskowego. Żołnierze mieli za zadanie testowanie w warunkach bojowych nowoczesnych technologii (m.in. turbiny wiatrowe, systemy fotowoltaiczne) na celu obniżenia zużycia paliwa oraz zwiększenie zdolności operacyjnych poszczególnych jednostek.

Na jakie OZE stawiają wybrane jednostki wojskowe NATO?

Wojska brytyjskie

Renovagen Roll-Array to mobilna mikroelektrownia fotowoltaiczna o mocy 9,7 kWp, zajmująca powierzchnię ok. 100 mkw na powierzchni płaskiej. Unikatowe rozwiązanie polegające na rozwijanych ogniwach fotowoltaicznych, które można rozłożyć w dowolnym miejscu. Rozwijaną mikroelektrownie słoneczną można zwinąć w ciągu ok. 5 minut. Rozwijany system fotowoltaiczny może być podłączony do wewnętrznej sieci lub działać w systemie wyspowym przy wsparciu magazynów energii o pojemności 26 kWh. Renovagen Roll-Array jest wykorzystywane zazwyczaj przez jednostki z obozu np. NSPA, Smart Energy First Aid, Smart Energy Water oraz namiotu dla dowództwa wojsk.

Wojska greckie

IDE-INTRACOM Defense Electronic to wyspowy, hybrydowy system złożony z mikroelektrowni słonecznej o mocy 3 kWp , generatora Diesla o mocy 10-20 kW oraz magazynu energii o pojemności 18 kWh. System jest wykorzystywany głównie do zasilania namiotów dowództwa wojsk oraz centrali Smart Energy. Mikrosieci wojskowe wykorzystujące energię hybrydową (olej napędowy i OZE), magazyny energii oraz systemy zarządzania energią mogą obniżyć zużycie paliwa o 40-50%!

IDE-INTRACOM Defense Electronic

Wojska austriackie

Wojskowa wersja Smartflower czyli „fotowoltaicznego kwiata”, który umożliwia zarówno niezależną produkcje energii elektrycznej jak również pracę podłączoną do różnych systemów magazynowania energii oraz wewnętrznej sieci. Moc Smartflower to 2 kWp.

Wojska niemieckie

Multicon Solar to kontener z zainstalowanymi modułami fotowoltaicznymi oraz magazynami energii pracujący w systemie wyspowym, zapewniający energię namiotowi dla dowództwa wojska. Moc systemu: 3,4 kWp. Pojemność magazynu energii: 5 kWh. Multicon Solar może być łączony z innymi kontenerami o łącznej mocy 16,5 kWp i pojemności magazynów 45 kWh z przeznaczeniem do namiotów Żandarmerii Wojskowej.

PFISTERER to mobilny system zarządzania energią (MEMS) dostarczający energię do wewnętrznej mikrosieci obozu wojskowego. W skład systemu wchodzą: 2 generatory prądu na bazie oleju napędowego (po 10 kW), turbinę wiatrową o mocy 5 kWp, przyczepę na której zainstalowana jest mikroelektrownia fotowoltaiczna o mocy 5 kWp oraz opcjonalnie Smartflower o mocy 2 kWp. Łączna moc to 20-30 kWp, a pojemność magazynów energii to: 60 kWh.

Mobilny system zarządzania energią (MEMS)

Kontener z zainstalowanymi na dachu kolektorami słonecznymi do c.w.u. Gorąca woda jest używana bezpośrednio w prysznicach. Kolektory słoneczne zajmujące powierzchnie ok. 20 mkw podłączone są do zbiornika na wodę o pojemności 2000 l. System jest w stanie ogrzać dziennie 2000 l wody do temperatury 70 °C, która jest wykorzystywana przez ok. 100 żołnierzy.

Dla nowoczesnego wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego niezawodne Odnawialne Źródła Energii to nie tylko szansa na zdobycie przewagi operacyjnej nad przeciwnikiem jak również niezbędny element zwiększania efektywności energetycznej.

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia