Aktualności Aktualności

Naukowcy opracowują ogniwo PV z ponad 96-procentowym wskaźnikiem bifacjalności!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Bifacjalne moduły fotowoltaiczne to moduły przeznaczone typowo pod farmy fotowoltaiczne. Te moduły, do produkcji energii wykorzystują zarówno przednią jak i tylną stroną. W celu produkcji energii z tylnej strony, moduły bifacjalne wykorzystują promieniowanie odbite od podłoża. Dzięki takiej funkcji możliwe jest zwiększenie uzysków energii nawet do około 25% przy klasycznych instalacjach naziemnych skierowanych na południe.

Efektywność modułu dwustronnego jest określana przez wskaźnik bifacjalności/dwustronności. Jak podaje pv-magazine, Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) w Canberze opracowali dwustronne krzemowe ogniwo fotowoltaiczne o sprawności konwersji na poziomie 24,3% z przodu i 23,4% z tyłu, co odpowiada współczynnikowi dwustronności na poziomie 96,3%!

fot. Eric Byler/ANU/pv-magazine

Jak twierdzą badacze, jest to światowy rekord dla selektywnie domieszkowanych laserowo ogniw słonecznych i najwydajniejszych bifacjalnych ogniw słonecznych, a dwustronne ogniwa PV zapewniają korzyści w zakresie wydajności w projektach fotowoltaicznych.

Zdaniem naukowców, liczby pokazują, że opracowane ogniwo przewyższa wydajnością najlepsze jednostronne krzemowego ogniwa PV. Wyniki, które zostały niezależnie zweryfikowane przez Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO), zostały osiągnięte dzięki zastosowaniu specjalnej technologii domieszkowania laserowego do produkcji ogniw, które wykorzystuje lasery do lokalnego zwiększania przewodności elektrycznej. Według naukowców jest to tani proces zwiększania wydajności ogniw słonecznych.

Prawdziwe ogniwo bifacjalne?

Jak twierdzą badacze z ANU, opracowane ogniwo to prawdziwe bifacjalne ogniwo fotowoltaiczne, ponieważ ma prawie symetryczną zdolność generowania energii na obu powierzchniach urządzenia. Po wdrożeniu ogniw na farmie PV, takie ogniwo bifacjalne może przyczynić się do dodatkowego wytwarzania energii o 30%.

Moduły bifacjalne stają się coraz częściej wybierane na farmach fotowoltaicznych. Naukowcy oczekują, że ich udział w rynku przekroczy 50% w ciągu najbliższych pięciu lat, a ich praca pokazuje niesamowite możliwości tej technologii.

Źródło: pv-magazine