Phytonics to spółka zależna Instytutu Technologii w Karlsruhe, której celem było opracowanie folii odblaskowej, zwiększającej zdolności absorpcyjne modułów fotowoltaicznych. Badania naukowe nad produktem trwały siedem lat. Dziś produkt jest już wprowadzony na rynek.

Dlaczego folia? Naukowcy zainspirowali się nanostrukturami występującymi w różach, pochłaniających w całości padające na nie światło. Specyfika funkcjonowania roślin i powłok była badana za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM). W wyniku badań odtworzono właściwie zewnętrzne powłoki róż.

Folia antyrefleksyjna

W ciągu wieloletnich badań i prac rozwojowych opracowano folię antyrefleksyjną (odblaskową), stanowiącą swego rodzaju film montowany na modułach fotowoltaicznych. Produkt został opracowany dla różnego rodzaju modułów i powierzchni. Ruben Hünig, współzałożyciel Phytonics informuje, iż folia umożliwia połączenie zalet powierzchni o wysokim połysku i matowej powierzchni, w celu uzyskanie intensywnych kolorów światła bez przeszkadzających refleksów.

fot. Phytonics

Film praktycznie całkowicie tłumi odbicie dla wszystkich długości promieni i kątów padania światła. To, zdaniem producenta, sprawia, że ​​jest znacznie lepszy od konwencjonalnych powłok antyrefleksyjnych. Producent daje około 30 lat gwarancji.

Co istotne,​​ moduły fotowoltaiczne nie są jednym z możliwych zastosowań, ponieważ folia może być również używana przy tworzeniu plakatów, tablic reklamowych, znaków drogowych, mebli, opakowań lub elewacji.

Folia fitoniczna jest elastyczna i nadaje się również do montażu na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Film odblaskowy jest odporny na zabrudzenia, promieniowanie UV, wilgoć i duże wahania temperatury. Naukowcy podkreślają, że jest tworzony przy użyciu niedrogiego procesu drukowania.

Źródło: PV Magazine/Phytonics

Redakcja GLOBEnergia