Naukowcy wykorzystują energię słoneczną do zamiany wody i dwutlenku węgla w paliwo

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Lappeenranta University of Technology (LUT) oraz VTT Technical Research Centre współpracują nad projektem o nazwie SOLETAIR, który to powstaje na terenie kampusu uniwersyteckiego i jego zakończenie przewiduje się na 2017 rok. W projekcie bierze też udział niemiecki Instytut Technologii w Karlsruhe.

fiński projekt elektrowni

Fińscy oraz niemieccy naukowcy pracują nad rewolucyjną elektrownią, która będzie wykorzystywać energię słoneczną do wytwarzania odnawialnych paliw z wody oraz dwutlenku węgla, źródło: Seeker

Projekt obejmuje kilka różnych innowacji. Specjaliści z VTT zaprojektują sprzęt, który wyłapie dwutlenek węgla z powietrza atmosferycznego, a następnie go zmagazynuje, zaś naukowcy z Lappeenranta zbudują urządzenie do produkcji wodoru z wody poprzez proces elektrolizy. Specjaliści z Karlsruhe opracowali chemiczny reaktor, który zamienia wodór wyprodukowany przy użyciu energii słonecznej praz dwutlenek węgla w płynne paliwa. Reaktor zostanie wybudowany przez firmę zajmującą się technologiami reaktorów chemicznych- INERATEC.

Ideą projektu jest pokazanie, w jaki sposób energia słoneczna może być wykorzystana w celu nie tylko produkcji elektryczności, ale również do wytwarzania odnawialnych paliw. Metan wyprodukowany przez SOLETAIR będzie mógł być wykorzystany w elektrowniach lub do napędzania pojazdów.

Uniwersytet w Lappeenranta oraz VTT zainwestowały w sumie około 1,1 mln $ w powstanie pilotażowej elektrowni. TEKES- rządowy fundusz na rzecz innowacji, Fińska Agencja ds. Bezpieczeństwa Transportu oraz grupa firm, do której zaliczają się: AB, Gasum, GreenEnergy Finland, Hydrocell, Interatec GmbH oraz Proventia Emission Control Oy również wesprą projekt.

Opracowano na podstawie: Seeker

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia