Nawet 136 000 PLN na kompleksową termomodernizację – Czyste Powietrze 3.0 ruszy w styczniu!

15 grudnia 2022 w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie dotyczące planowanych od stycznia 2023 roku programu Czyste Powietrze w odsłonie 3.0. Redakcja GLOBENERGIA była obecna podczas tego spotkania, więc na świeżo relacjonujemy dla Was nowe informacje, które udało nam się usłyszeć i zanotować. Istotnych zmian jest kilka. 

W spotkaniu #TweetupKlimat w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wzięli udział innymi Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska oraz Paweł Mirowski Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Od stycznia 2023 nowa odsłona programu Czyste Powietrze

„Czyste Powietrze 3.0” ma zostać uruchomiony już w styczniu 2023 r. Całość przedsięwzięcia skierowana jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Program obejmuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Oprócz tego można się również ubiegać o fundusze na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku takich jak na przykład ocieplenie.

Termomodernizacja przede wszystkim! 

Program „Czyste powietrze” w nowej odsłonie ma oferować większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynków poprzez wprowadzenie dodatkowych zachęt finansowych dla osób, które przeprowadzą inwestycję wraz z kompleksową termomodernizacją w celu obniżenia zapotrzebowania na energię niezbędną do jego ogrzania. Jeżeli wnioskodawca zdecyduje się na kompleksową termomodernizację będzie mógł liczyć na podwyższone dofinansowanie.

Konieczny prawdziwy audyt energetyczny

Istotna zmiana to obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego. Obowiązek audytu oznacza, że warunkiem otrzymania dofinansowania do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją będzie przeprowadzenie takie analizy energetycznej obiektu. Obowiązkiem i warunkiem otrzymania dotacji będzie też wykonanie wszystkich elementów wskazanych w wariancie audytu, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku:

  • do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok), lub
  • o minimum 40%.

Będą też pieniądze na wykonanie audytu energetycznego budynku, a wartość dofinansowania do wykonania takiego dokumentu nie będzie wliczana do limitu maksymalnej wartości dofinansowania określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części programu Czyste Powietrze.

Nawet 136 200 dotacji i nowe progi dochodowe

Paweł Mirowski Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków poinformował podczas spotkania, że nowa odsłona programu Czyste Powietrze 3.0 przewiduje nowe kwoty dotacji. 

  • Od 2023 roku będzie można otrzymać dotacje na poziomie 67 200 tys PLN, 100 200 PLN, i 136 200 PLN w zależności od dochodów. W tych wartościach uwzględniamy również koszt audytu energetycznego. To oznacza w praktyce, że od teraz będziemy bardziej preferowali pełne, kompleksowe termomodernizacje. W nowej odsłonie programu tego typu inwestycje będą otrzymywały większe finansowanie. Co warto podkreślić, że od 2023 będzie można najpierw ocieplić dom, a dopiero w dalszej kolejności wymienić źródło ogrzewania. Do tej pory było to niemożliwe”

W ramach programu "Czyste powietrze" od roku 2019 złożono ponad  531 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł. Z tego podpisanych umów jest w sumie 460 tys. na kwotę 8 mld zł. Nowy program Czyste Powietrze 3.0 będzie obowiązywał od 3 stycznia 2023. 

Kolejne informacje zostaną podane w najbliższych dniach. Więcej o progach dochodowych i wariantach kwotowych dotacji przekażemy zatem w kolejnych artykułach.