Nawet 32%?! Nowe ogniwa perowskitowe o rekordowej sprawności

perowskity, ogniwa perowskitowe

Naukowcy z Tajlandii opracowali nowe ogniwo perowskitowe o zwiększonej sprawności dochodzącej do 32%. Według badaczy jest to krok w stronę rozwoju technologii perowskitów i zwiększenia udziału ogniw tego typu na rynku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

perowskity, ogniwa perowskitowe

Podziel się

Perowskitowe ogniwo charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zawiera związek o strukturze perowskitu - czyli tytanianu wapnia, który sam w sobie nie ma wielu praktycznych zastosowań. Jednak przy połączeniu z innymi materiałami w strukturze krystalicznej mogą stworzyć tzw. półprzewodnik perowskitowy. Jego syntetyczną wersję można wykorzystać do produkcji bardzo wydajnych ogniw fotowoltaicznych.

Innowacyjna metoda wytwarzania

Badacze z Uniwersytetu Mahidol stworzyli ogniwo perowskitowe, które w teorii ma świetnie sprawdzać się przy słabym oświetleniu. Nowy materiał perowskitowy jest wytwarzany w dwuetapowym procesie. Na początku wykorzystuje się metodę antyrozpuszczalnikową, która później jest uzupełniana przez próżniowe wyżarzanie (VTA). Obie metody dotyczą powlekania kolejnych warstw, które wchodzą w skład ogniwa. Według tajlandzkich badaczy to właśnie sposób wykonania ogniwa jest kluczowy w kwestii podniesienia jego sprawności. Jednym z problemów, jakich nastręcza masowa produkcja perowskitów jest jakość i grubość folii. Grubość perowskitowego absorbera musi sięgać kilkuset nanometrów, a tworzenie tak grubych warstw o jednorodnej strukturze jest dość trudne. Zastosowanie technologii VTA pozwala na osiągnięcie jednorodnej, gęstej i twardej struktury folii, dzięki której zmniejszono straty energii na ogniwie perowskitowym. 

Naukowcy w procesie tworzenia nowego ogniwa użyli materiału perowskitowego powleczonego warstwą bromków i chloru. Gotowe ogniwo charakteryzuje się pasmem przerwy energetycznej o wartości 1,80 elektronowoltów (eV). Zostało one wykonane z kilku warstw. W jego skład wchodzi tlenek cyny z domieszką fluoru (FTO), którym pokryto warstwę szkła. Następnym elementem ogniwa jest warstwa transportująca elektrony (ETL) wykonana na bazie tlenku cyny (IV), kolejnymi natomiast perowskitowy absorber w postaci folii, warstwa otworowa (HTL), elektroda węglowa i kolejna warstwa FTO. Stworzone przez naukowców ogniwo charakteryzuje się powierzchnią czynną wynoszącą 0,04 cm2

Zwiększona sprawność dzięki trwałemu materiałowi

Testy przeprowadzone przy natężeniu oświetlenia na poziomie 1000 luksów wykazały, że nowo powstałe ogniwo posiada sprawność konwersji na poziomie 27,7%, ze szczytową wydajnością sięgającą 32%. Standardowe ogniwa perowskitowe, które nie były poddane procesowi próżniowego wyżarzania, w tych samych warunkach osiągają sprawność na poziomie 25,5% i szczytową wydajność sięgającą 30,7%. Należy podkreślić, że natężenie światła w pomieszczeniu badawczym jest około 300 razy mniejsze niż natężenie światła słonecznego, tak więc wyniki badań w terenie mogą być zgoła inne. 

Według badaczy technologia VTA może sprawić, że perowskity będą mogły być produkowane na masową skalę. Dodatkowo zespół podkreśla, że próżniowe wyżarzanie ogniw może być stosowane w różnych rodzajach perowskitów. Jednak fotowoltaika bazująca jedynie na perowskitach to nadal jedynie pieśń przyszłości. Chociaż tego typu ogniwa osiągają niebywałe sprawności w warunkach laboratoryjnych wciąż ich największą słabością jest niestabilność w praktycznym zastosowaniu. Charakteryzują się one bowiem szybką stratą swoich właściwości w warunkach zewnętrznych. Wciąż trwają prace nad ogniwami perowskitowymi, które będą mogły w pełni konkurować ze standardowymi modułami fotowoltaicznymi. Badania podobne do tych przeprowadzonych przez tajlandzkich uczonych pozwalają mieć nadzieję na uzyskanie jednocześnie wydajnych i trwałych ogniw perowskitowych. Jednak na takie rozwiązania będziemy musieli jeszcze poczekać. 

Źródło: pv-magazine.com
Zdjęcie główne: Johannes Beckedahl/Lea Zimmerman/HZB

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia