Nawet milion magazynów energii w 2022 roku!

Przydomowe magazyny energii to nie melodia przeszłości, a kolejny etap rewolucji prosumenckiej, która dzieje się na naszych oczach. Zgodnie z szacunkami organizacji branżowej SolarPower Europe, w 2022 roku przybyło nawet milion nowych urządzeń.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W 2021 roku na terenie Starego Kontynentu zainstalowano łącznie ok. 650 tys. przydomowych magazynów energii w technologii bateryjnej, co dało ponad 5 GWh pojemności magazynowej. Branża przewiduje, że w 2022 roku przybyło ich milion, co może przełożyć się na wzrost pojemności bateryjnej do 9 GWh.

Liderami pod względem liczby zainstalowanych przydomowych magazynów energii są Niemcy, Włochy, Austria, Wielka Brytania oraz Szwajcaria, co nie wydaje się dużym zaskoczeniem. Tylko tych kilka krajów odpowiada za 88 proc. rosnącego rynku. Same Niemcy odpowiadają za 59 proc. zainstalowanych urządzeń.

Wzrost zainteresowania magazynami energii wynika z rosnących cen energii elektrycznej. Wyższe rachunki za prąd można ograniczyć poprzez instalację fotowoltaiki w połączeniu z przydomowym magazynem energii. Ma to związek z ogólnym trendem w energetyce słonecznej. W 2022 roku przybyło 41,4 GW słonecznej mocy zainstalowanej, co oznacza wzrost o 47 proc. w porównaniu do wyników z 2021 roku (28.1 GW).

W 2026 roku nastąpi dwukrotny wzrost liczby użytkowników z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii na poziomie 3,5 mln, a w najlepszym scenariuszu może nastąpić wzrost o prawie 40 proc., pod warunkiem, że zaistnieją odpowiednie ramy polityczne.

Magazyny energii w Polsce

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Możemy się pochwalić rekordową liczbą prosumentów (1,2 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych), ale dopiero teraz można dostrzec rozwijające się zainteresowanie magazynami energii wśród gospodarstw domowych. Nie ma jak na razie oficjalnych danych dotyczących łącznej mocy zainstalowanej w Polsce w przydomowych instalacjach magazynowania energii. Według szacunków PIME obecnie w Polsce działa około 7 tys. przydomowych magazynów (z czego w 2021 r. przybyło ok. 2 tys. instalacji) o łącznej mocy 27,5 MW i pojemności ok. 55 MWh 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa klimatu i środowiska, w większości przypadków magazyny przydomowe współpracują z instalacją fotowoltaiczną zapewniając ciągłość zasilania, choć część użytkowników decyduje się na montaż samego magazynu pełniącego rolę rezerwowego źródła zasilania, samodzielnie lub w połączeniu z agregatem prądotwórczym.

Źródło: EnergyTrend.com/Solar Power Europe/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zobacz również