Net-billing z punktu widzenia inwestora – co oznacza w praktyce? Weź udział w debacie!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W piątek 29.10.2022 roku, Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Co prawda przed wejściem w życie nowelizacji ustawy dokument musi jeszcze przejść pewną drogę, na której przystanki będzie stanowiło przyjęcie przez Senat, podpis prezydenta i publikacja w Dzienniku Ustaw, ale z dużym prawdopodobieństwem możemy już na tym etapie powiedzieć, że od 1. kwietnia 2022 roku, system rozliczeń przyszłych prosumentów diametralnie się zmieni. Zamiast w systemie opustów, nowi prosumenci będą rozliczali się w systemie net-billingu.

Net-billing

W ramach net-billingu, energia elektryczna wprowadzona przez prosumenta do sieci będzie rozliczana ze sprzedawcą zobowiązanym lub wybranym, według jej wartości rynkowej. Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowych notowań energii elektrycznej na rynku dnia następnego. Podstawą rozliczeń będzie depozyt prosumencki, czyli konto prosumenckie prowadzone przez sprzedawcę energii, które będzie zasilane wartością energii elektrycznej. Za energię elektryczną pobraną z sieci prosument będzie płacił według stawek operatora. Wykorzystanie depozytu prosumenckiego będzie możliwe w okresie 12 miesięcy kalendarzowych, a jeśli nie zostanie on w całości wykorzystany, to pozostała część zostanie zwrócona prosumentowi do końca 13 miesiąca. Zwrotowi może podlegać do 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w danym miesiącu kalendarzowym, ze względu na przepisy dotyczące pomocy publicznej.

Jak takie rozliczenie będzie wyglądało w praktyce? Co oznacza dla inwestora - przyszłego prosumenta?

Dowiedz się więcej - Zapisz się na Trendy Energetyczne!

Już 16-17.11.2021 r. zapraszamy na IV Kongres Trendy Energetyczne 2021! Jednym z kluczowych elementów programu będzie debata poświęcona rynkowi prosumenckiemu w Polsce w 2022 roku. W debacie wezmą udział eksperci: Jadwiga Emilewicz - poseł na Sejm, Bartłomiej Orzeł - pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza, Bogdan Szymański - SBF POLSKA PV, Tobiasz Adamczewski - Forum Energia, Piotr Woźny - Prezes Zarządu ZE PAK S.A. Moderatorem debaty będzie Grzegorz Burek - Redaktor Naczelny GLOBEnergia.

W trakcie debaty zostaną poruszone takie tematy jak:

  • Scenariusze rozwoju rynku prosumenckiego w kontekście systemu sprzedażowego
  • Zmiany systemu prosumenckiego - czy potrzebny jest okres przejściowy?
  • Net-billing z punktu widzenia inwestora - co oznacza w praktyce?
  • Kto powinien się do kogo dostosować? OZE do sieci, a może właśnie sieci do OZE?

Przyszłemu rozliczeniu prosumentów zostanie poświęconych więcej rozmów. W programie znajdziesz również takie tematy jak:

  • Rozliczanie net-billingu w oparciu o stałą cenę energii - analiza raportu Forum Energii
  • Energetyka prosumencka i obywatelska w opinii obywateli - podsumowanie raportu Instytutu
  • Ochrony Środowiska
  • Analiza ekonomiczna rozliczeń prosumenckich od net-meteringu do net-billingu.
  • Rynek prosumencki w liczbach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na te tematy? Nic prostszego! Zarejestruj się na Trendy Energetyczne! Podczas wydarzenia poruszymy te, a także wiele innych kwestii! W programie znajdą również między innymi debaty poświęcone megatrendom współczesnej energetyki, local content i dekarbonizacji ogrzewania. Pełny program sprawdzisz TUTAJ

W tym roku spotkamy się w formie hybrydowej! Możesz uczestniczyć w Trendach Energetycznych z dowolnego miejsca na Ziemi łącząc się z nami online lub spotkać się z nami w Studiu Trendów Energetycznych! Zobacz co zyskasz w zależności od wybranej opcji:

Bądź z nami online!

Obejrzyj streaming online w przystępnym formacie telewizyjnym. Będzie on dostępny na stronie głównej Trendów Energetycznych – TUTAJ oraz na stronie wydarzenia na Facebooku – TUTAJ.
Zarejestruj się na event, żeby otrzymywać aktualne informacje i szczegóły o wydarzeniu. Dla zarejestrowanych zostaną udostępnione materiały pokongresowe.

REJESTRACJA

Spotkaj się z nami w Studiu Trendów Energetycznych!

Chcesz więcej niż spotkania online? Kup bilet do studia Trendów Energetycznych 2021!
Spotkaj się osobiście z branżą, prelegentami oraz poznaj osobiście Trenderów i osobowości Trendów Energetycznych 2021. Kupując bilet do Studia, możesz uczestniczyć we wszystkich debatach i prezentacjach na żywo, a także uzyskasz dostęp do programu specjalnego, który nie będzie transmitowany.

KUP BILET DO STUDIA

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Organizator zastrzega sobie możliwość zwrotu biletów w przypadku wprowadzenia restrykcji związanych z Covid-19.

Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia sprawdzisz na TrendyEnergetyczne.pl

Zobacz również