Net-metering i dofinansowanie do PV na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”!

ogniwa

Władze Malezji uruchomiły atrakcyjny program dofinansowań dla mikroinstalacji fotowoltaicznych. Oprócz rozliczania w systemie net-meteringu, nowi prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet MYR 4,000 ($843.60). Zgłoszenia można wysłać do końca roku, a przydział środków będzie ustalany na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

ogniwa

Podziel się

  • Malezja postawiła sprawę jasno - zieloną transformację chcą implementować głównie poprzez energetykę słoneczną. Tamtejszy rząd właśnie ogłosił atrakcyjny program dofinansowań do mikroinstalacji fotowoltaicznych.
  • Program subsydiów w połączeniu z rozliczeniami w net-meteringu to prawdziwa zachęta dla nowych prosumentów.
  • Malezyjski sektor elektroenergetyczny mierzy w generację 70% energii elektrycznej z OZE.

Komu należy się dofinansowanie?

Malezyjskie Ministerstwo ds. energetyki postawiło na rozwój sektora prosumenckiego. Program zachęt Solar for Rakyat (SolaRIS) oferuje nowym prosumentom rabaty w wysokości od 1000 MYR/kW (AC) do 4000 MYR ($843.60).

By zakwalifikować się do programu, instalację fotowoltaiczną należy zamontować do 31 marca 2025 r. albo zdążyć przed wyczerpaniem środków. Zgłoszenia rozpoczęły się 1 kwietnia i będą przyjmowane do końca roku.

Programem subsydiów zarządza państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Tenaga Nasional Bhd (TNB). Aby kwalifikować się do pozyskania środków, kandydaci muszą być klientami indywidualnymi TNB i obywatelami Malezji.

Na stronie internetowej malezyjskiego rządu podano, że główny cel programu SolaRIS to zwiększenie wydajności malezyjskiego sektora OZE do generowania 70% zielonego prądu do 2050 r. Jednocześnie celują w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z sektora elektroenergetycznego. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) do końca 2023 r. Malezja zainstalowała 1933 MW energii słonecznej. Kraj ogłosił niedawno piątą rundę wielkoskalowego przetargu na rozwój energetyki słonecznej, w ramach którego ma powstać do 2 GW dachowych instalacji fotowoltaicznych, naziemnych i pływających.

Jak teraz wygląda miks energetyczny Malezji?

Według danych udostępnionych przez International Energy Agency (IEA) jeszcze w 2021 r. prawie 48% generowanego prądu pochodziło z węgla. Drugi co do ważności surowiec to gaz. Z fotowoltaiki generowali lekko ponad 1% prądu, co przekłada się na 2 000 GWh. 

Miks elektroenergetyczny Malezji z 2021 r. Źródło: IEA.

Zmiany struktury miksu energetycznego w Malezji muszą zajść teraz - wraz ze znaczącym rozwojem systemu. Od 2000 r. do 2021 r. konsumpcja energii elektrycznej przez statystycznego mieszkańca tego kraju wzrosła o prawie 80%. Przy czym w 2021 r. udział OZE w miksie oszacowano na 19,1%. 

Źródła: IEA, SolaRIS 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia