Neutralne węglowo Google jeszcze bardziej stawia na niskoemisyjną energię elektryczną!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Już od 2017 roku, zgodnie z inicjatywą RE100, Google osiągnęło cel polegający na wykorzystywaniu w 100% odnawialnej energii elektrycznej. Przyszedł czas na kolejny krok! Obecnie firma pracuje nad tym, aby każde centrum danych Google korzystało przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z energii neutralnej węglowo. Sposobem na realizację tego zadania jest nowa platforma obliczeniowa carbon-intelligent!

Jak działa platforma?

Jak podaje Google, działanie systemu polega na przesuwaniu wykonywania zadań obliczeniowych tak, by móc w jak największym stopniu wykorzystywać niskoemisyjne źródła energii - np. wiatru czy słońca. Odbywa się to bez konieczności instalowania dodatkowego sprzętu komputerowego i bez zakłócania działania usług takich jak wyszukiwarka Google, Mapy czy też YouTube. Przesunięcie momentu wykonywania niektórych zadań obliczeniowych, takich jak tworzenie nowych funkcji filtrów w Zdjęciach Google, przetwarzanie wideo w YouTube czy dodawanie nowych słów do Tłumacza Google, pomaga zmniejszyć ślad węglowy sieci elektrycznej, przybliżając firmę do wykorzystywania bezemisyjnej energii w trybie 24x7.

To pierwsza tego typu platforma na świecie! System został zaprojektowany i wdrożony w największych centrach danych, a opracował go niewielki zespół inżynierów Google.

Platforma opiera swoje działanie na dwóch prognozach dotyczących następnego dnia. Jedna z nich ma za zadanie przewidzieć jak zmieni się średnie godzinowe natężenie emisji dwutlenku węgla w związku ze zużyciem energii w lokalnej sieci elektrycznej w ciągu dnia, a druga - uzupełnić te dane. W kolejnym etapie, obie prognozy są wykorzystywane do optymalizacji wytycznych w celu dostosowania zadań obliczeniowych do czasów dostaw zielonej energii elektrycznej.

Jak podaje Google, pierwsze wyniki wskazują, że ten cel udaje się osiągnąć, a poprzez przesuwanie zadań obliczeniowych w czasie można zwiększać ilość zużywanej energii niskoemisyjnej.

Kolejne plany

Opracowania - pilotażowa wersja inteligentnej platformy obliczeniowej carbon-intelligent pozwala na przeniesienie zadań na inne pory dnia, w obrębie tego samego centrum danych.
Jak twierdzi Google, możliwe jest jednak elastyczne migrowanie zadań obliczeniowych pomiędzy różnymi centrami danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wykonywanie pracy obliczeniowej mogłoby zostać przeniesione w takie miejsce i czas, w którym byłoby to najkorzystniejsze dla środowiska.

Dla Google celem na przyszłość jest takie przenoszenie zadań obliczeniowych, aby maksymalizować redukcję emisji CO2 na poziomie całej sieci elektrycznej, nie tylko jednego centrum danych. Metodologia, w tym wyniki wydajności działania tej platformy, będzie udostępniana w nadchodzących publikacjach naukowych, a Google ma nadzieję zainspirować inne firmy i instytucje do wdrażania własnych innowacji przyczyniających się do zwiększonego wykorzystywania OZE na całym świecie.

Źródło: Google

https://globenergia.pl/radar-rynku-kwiecien-2020/

Zobacz również