NFOŚiGW dofinansuje zakup i montaż inteligentnych liczników

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

NFOŚiGW planuje na każdy z tych zatwierdzonych już programów przeznaczyć po ok. 1 mld zł. Trwają również rozmowy o finansowaniu zbiorczych magazynów energii przy transformatorach z podobnym budżetem.

Mirowski poinformował na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, że beneficjenci programu montażu inteligentnych liczników będą mogli liczyć na dofinansowanie do 50 proc. wartości urządzenia oraz do 100 proc. kosztów jego montażu. Z programu będą mogli skorzystać także operatorzy systemu dystrybucyjnego.

Z Funduszu Modernizacyjnego będzie wsparty program mający na celu usprawnienie sieci elektroenergetycznych pod kątem włączania do nich ładowarek do samochodów elektrycznych. Zmodernizowane zostaną 4 tys. km sieci, co pozwoli na ich przystosowanie i włączenie do nich ok. 6,6 tys. stacji ładowania.

Rozważany jest także inny program, który miałby pomóc firmom energetycznym w przyłączaniu do sieci rosnącej liczby prosumentów. Obecnie trwają rozmowy z operatorami sieci dystrybucyjnych. W planie jest przeznaczenie ok. 1 mld zł na zbiorcze magazyny energii zlokalizowane przy transformatorach. Na razie nie jest znana formuła wsparcia.

Projekty energetyczne będą finansowane z Funduszu Transformacji Energetyki, zasilanego z puli Funduszu Modernizacyjnego. To środki pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, z których 40 proc. będzie przeznaczane – w ramach funduszu – na niezbędne inwestycje w infrastrukturze energetycznej, przystosowując ją do niskoemisyjnego charakteru.

Przyszłość Mój Prąd

Mirowski odniósł się także do przyszłej edycji programu Mój Prąd. Przypomniał o procedowanej zmianie w rozliczaniu prosumentów. Wiceprezes wskazał, że na pewno nie będzie już takiego systemu rozliczania jak dotąd, z opustami 0,7-0,8. Wiele istniejących instalacji fotowoltaicznych było przewymiarowanych, zaś ich podstawową ideą powinno być zabezpieczenie potrzeb energetycznych danego gospodarstwa.

- Z tą informacją chcemy dotrzeć do potencjalnych beneficjentów programu Mój prąd 4.0 (...): ideą instalacji prosumenckiej jest zabezpieczenie wyprodukowaną energią przede wszystkim siebie. Nadal mówimy: inwestuj w OZE, ale masz przede wszystkim zabezpieczyć siebie. Jeśli wyprodukujesz więcej, oddasz energię do sieci, ale to nie znaczy, że po tej samej cenie ją kupisz – tłumaczył Mirowski cytowany przez Cire.pl.

W czwartej edycji popularnego w Polsce programu Mój Prąd będzie oferowane dofinansowanie wspierające autokonsumpcję energii tj. technologii ładowarek EV czy magazynów ciepła/chłodu.

Niedawno informowaliśmy na łamach GLOBEnergia.pl, że według danych na dzień 8 sierpnia 2021 roku, w programie Mój Prąd 3.0 złożono 99 660 wniosków. Wszystko na to wskazuje, że budżet programu wyczerpie się we wrześniu. Nasza redakcja wystosowała już pytania w tej sprawie do NFOŚiGW.

Źródło: Cire.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia