Unia Europejska osiągnęła porozumienie z Chinami w sprawie ceł antydumpingowych na produkty branży fotowoltaicznej.

Komisarz Unii Europejskiej ds. handlu Karel De Gucht w oświadczeniu prasowym potwierdził osiągnięte porozumienie, jednak nie przedstawił szczegółów uzgodnienia. Z wiadomości nieoficjalnych wiadomo, że ustalona została cena minimalna za importowane chińskie panele fotowoltaiczne i wahać się ona będzie w granicach 0,54-0,57 euro (0,72-0,76 USD) za wat.

„Po kilku tygodniach intensywnych rozmów, mogę dziś ogłosić, że jestem zadowolony z oferty zobowiązania cenowego złożonego przez chińskich eksporterów branży PV. Porozumienie jest zadowalające dla obydwu stron i pozwala przewidywać dalszą współpracę. Żywimy nadzieję, że ustalenia pozwolą na stabilizację europejskiego rynku paneli słonecznych i naprawę ewentualnych szkód związanych z działaniami antydumpingowymi.” – powiedział de Gucht. Po uzgodnieniu warunków Komisja Europejska wraz z komitetem doradczym opracuje zestawienie cen handlowych do zaakceptowania przez Unię Europejską.  

Komisja Europejska wycofa się z nałożonego cła wysokości 11,8% i planowanych 47 i 68%.

Spór o cła antydumpingowe pomiędzy Unią Europejską a Chinami ocenia się na dotychczas największy względem wartości finansowej. Jego wartość mogła osiągnąć wartość 21 mld euro.
 
Źródło:  European Commission