Nie będzie nauki zdalnej? Rząd zamrozi ceny energii dla szkół i szpitali

Minister rozwoju i technologii (MRiT) Waldemar Buda poinformował, że jego resort wraz z ministerstwem klimatu i środowiska pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu zablokowanie cen energii dla instytucji użyteczności publicznej, jak szpitale, szkoły lub przedszkola.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Ceny energii zostaną zablokowane do pewnego pułapu dla placówek takich jak szkoły.

Podmioty szczególnie wrażliwe, takie jak szpitale, szkoły, które używają również energię elektryczną, […] dla nich będzie dedykowane rozwiązanie, bo nie mogliśmy [wobec nich] zastosować limitu do 2 kWh [rocznego zużycia] bo to byłoby nieadekwatne.

Waldemar Buda - Minister rozwoju i technologii (MRiT) cytowany przez agencję ISB News.

Projekt zmian zostanie przedstawiony w ciągu kilku-kilkunastu dni. Buda poinformował, że w większości są to podmioty samorządowe i one dostaną pomoc finansową.

Wysokie ceny ogrzewania i nauka zdalna

W mediach pojawiły się informacje, że z powodu braku opału oraz wysokich cen ciepła i energii elektrycznej, jest ryzyko, że szkoły będą wysyłały dzieci na naukę zdalną. Wiele szkół jest w trudnej sytuacji finansowej już teraz. Do tej sprawy ustosunkowało się ministerstwo edukacji i nauki (MEiN). Na stronach kuratoriów oświaty pojawił się komunikat, że „wprowadzenie od 1 września 2022 roku przepisów umożliwiających przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów z powodów nadzwyczajnych np. wichury, zalania szkoły, nie stanowi podstaw do rezygnacji z realizacji zadań własnych gminy, w szczególności z organizacji zaopatrzenia w ciepło jakiejkolwiek placówki edukacyjnej na obszarze gminy”.

Nie będzie nauki zdalnej

MEiN apeluje, że w sytuacji problemów dyrektorzy szkół powinni kontaktować się z kuratorami światy. Dla m.in. szkół przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału.

Temperatury zimowe nie są niczym nadzwyczajnym. To jest normalna pora roku w naszej części świata i nie jest to powód, by zamykać szkoły.

Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji i nauki

Przypomnijmy, że podobne rozwiązanie zostało wprowadzone dla gospodarstw domowych. Ceny energii w 2023 roku zostaną zamrożone na poziomie z 2022 roku dla gospodarstw domowych dla pułapu 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych. Dla rodzin z osobą z niepełnosprawnością, rodzin wielodzietnych oraz rodzin rolniczych cena gwarantowana obejmie pułap 2,6 tys. kWh.

Na pomoc dla gospodarstw domowych zostanie wydanych w sumie 30 mld zł oraz kilkanaście miliardów złotych dla odbiorców wrażliwych.

Źródło: ISB News, wPolsce.pl, Ministerstwo Edukacji i Nauki, PortalSamorządowy.pl

Zobacz również