Nie będzie nauki zdalnej? Rząd zamrozi ceny energii dla szkół i szpitali
Minister rozwoju i technologii (MRiT) Waldemar Buda poinformował, że jego resort wraz z ministerstwem klimatu i środowiska pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu zablokowanie cen energii dla instytucji użyteczności publicznej, jak szpitale, szkoły lub przedszkola.

Ceny energii zostaną zablokowane do pewnego pułapu dla placówek takich jak szkoły.
Podmioty szczególnie wrażliwe, takie jak szpitale, szkoły, które używają również energię elektryczną, […] dla nich będzie dedykowane rozwiązanie, bo nie mogliśmy [wobec nich] zastosować limitu do 2 kWh [rocznego zużycia] bo to byłoby nieadekwatne.
Waldemar Buda - Minister rozwoju i technologii (MRiT) cytowany przez agencję ISB News.
Projekt zmian zostanie przedstawiony w ciągu kilku-kilkunastu dni. Buda poinformował, że w większości są to podmioty samorządowe i one dostaną pomoc finansową.
Wysokie ceny ogrzewania i nauka zdalna
W mediach pojawiły się informacje, że z powodu braku opału oraz wysokich cen ciepła i energii elektrycznej, jest ryzyko, że szkoły będą wysyłały dzieci na naukę zdalną. Wiele szkół jest w trudnej sytuacji finansowej już teraz. Do tej sprawy ustosunkowało się ministerstwo edukacji i nauki (MEiN). Na stronach kuratoriów oświaty pojawił się komunikat, że „wprowadzenie od 1 września 2022 roku przepisów umożliwiających przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów z powodów nadzwyczajnych np. wichury, zalania szkoły, nie stanowi podstaw do rezygnacji z realizacji zadań własnych gminy, w szczególności z organizacji zaopatrzenia w ciepło jakiejkolwiek placówki edukacyjnej na obszarze gminy”.
Nie będzie nauki zdalnej
MEiN apeluje, że w sytuacji problemów dyrektorzy szkół powinni kontaktować się z kuratorami światy. Dla m.in. szkół przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału.
Temperatury zimowe nie są niczym nadzwyczajnym. To jest normalna pora roku w naszej części świata i nie jest to powód, by zamykać szkoły.
Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji i nauki
Przypomnijmy, że podobne rozwiązanie zostało wprowadzone dla gospodarstw domowych. Ceny energii w 2023 roku zostaną zamrożone na poziomie z 2022 roku dla gospodarstw domowych dla pułapu 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych. Dla rodzin z osobą z niepełnosprawnością, rodzin wielodzietnych oraz rodzin rolniczych cena gwarantowana obejmie pułap 2,6 tys. kWh.
Na pomoc dla gospodarstw domowych zostanie wydanych w sumie 30 mld zł oraz kilkanaście miliardów złotych dla odbiorców wrażliwych.
Źródło: ISB News, wPolsce.pl, Ministerstwo Edukacji i Nauki, PortalSamorządowy.pl