Nie tylko producenci i nie tylko pompy ciepła – UOKiK odpowiada na pytania o kontrole urządzeń grzewczych

W ubiegłym tygodniu Prezes UOKiK poinformował o wynikach kontroli importowanych do Polski pomp ciepła. Postanowiliśmy dopytać, czy w przyszłości będą prowadzone kontrole innych źródeł ciepła i jakie są dalsze plany dotyczące kontroli pomp ciepła na granicy.

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia

Podziel się

W przeszłości UOKiK kilkakrotnie przeprowadzał kontrole urządzeń grzewczych. Ostatnia większa akcja miała miejsce w 2021 roku, kiedy to skontrolowano niemal 200 modeli kotłów na paliwo stałe, ciekłe i gazowe pod kątem zgodności z przepisami ochrony środowiska, oznakowania i kompletności dokumentacji. UOKiK przeprowadził także kontrolę bezpieczeństwa około 13 tysięcy urządzeń importowanych spoza Unii Europejskiej, skupiając się wtedy na czujnikach czadu. Teraz popularność pomp ciepła skłoniła do kontroli dokumentacji 36 modeli tych urządzeń. Nieprawidłowości dotyczyły głównie braków w dokumentacji, które producenci mieli możliwość uzupełnić.

Czy UOKiK będzie kontrolował inne urządzenia grzewcze? 

UOKiK zapewnia, że co roku realizowane są kontrole różnych urządzeń grzewczych obecnych na rynku. 

- Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK  przeprowadzała kontrole kotłów na paliwa ciekłe, gazowe i stałe, w tym poprzez badania laboratoryjne w zakresie ich efektywności energetycznej oraz poziomu emisji szkodliwych substancji, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Aktualnie realizowane są kontrole miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń oferowanych konsumentom - czytamy w odpowiedzi od rzeczniczki prasowej UOKiK-u. 

Pod lupą znajdą się nie tylko same urządzenia, ale także firmy, które oferują usługi montażu. Jest to reakcja Prezesa UOKiK na praktyki naruszające interesy konsumentów, szczególnie w zakresie wzorów umów podpisywanych z klientami.

- Prezes Urzędu wszczął postępowania dotyczące niedozwolonych postanowień wzorców umów, nierespektowania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, nieprzekazywania istotnych informacji niezbędnych konsumentom do podjęcia decyzji o zakupie (w tym dotyczących gwarancji, przewidywanych efektów eksploatacji instalacji, wyników audytu), a także wprowadzania w błąd co do charakteru, zakresu i wartości dofinansowań - wyjaśnia nam Kamila Guzowska, z zespołu prasowego UOKiK-u. 

Dynamiczne zmiany na rynku

Kontrole te nie ograniczają się tylko do przedsiębiorców oferujących pompy ciepła. Zmieniające się tendencje rynkowe, widoczne w danych dotyczących wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze, wskazują na potrzebę szerokiego podejścia do kontroli różnych źródeł ciepła.

Wskazany wykres pokazuje dynamiczne zmiany w preferencjach dotyczących źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze. Od połowy 2023 roku zainteresowanie pompami ciepła zaczęło spadać, natomiast rośnie popularność kotłów na biomasę, które w kwietniu 2024 roku osiągnęły 46% wniosków.

- Zależnie od zmian zakresu tych ofert, napływających sygnałów o potencjalnych nieprawidłowościach, a także od zmian w tendencjach rynkowych (widocznych w szczególności w danych o strukturze rodzajów źródeł ciepła w liczbie wniosków o dofinansowanie ogółem), postępowania te będą stopniowo rozszerzane o oferty dotyczące innych źródeł ciepła -  odpowiada  Kamila Guzowska. 

Przyszłość kontroli

Zbierając wszystkie informacje, można wnioskować, że kontrole jakości produktów i usług będą stopniowo rozszerzane na wszystkie grupy urządzeń oraz na rzetelność ofert na rynku szeroko pojętej termomodernizacji. Takie podejście pozwoli na lepsze zabezpieczenie interesów konsumentów oraz wsparcie dla producentów w dostosowywaniu się do rosnących wymagań rynku i przepisów.

Zachęcamy wszystkich producentów i konsumentów do śledzenia aktualnych informacji na temat kontroli urządzeń grzewczych, aby być na bieżąco z wymogami i najlepszymi praktykami w branży.

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia