Nie załapałeś się na Mój Prąd 3.0? – masz jeszcze szansę

Ostatnia edycja programu Mój Prąd zakończyła się na początku grudnia 2021 roku. Od tego czasu osoby, które nie zostały objęte dotacją, z niecierpliwością oczekują, jaki będzie termin kwalifikowalności kosztów w kolejnej edycji programu i czy tym razem uda im się otrzymać dotację. Z drugiej strony, czwarta edycja programu Mój Prąd miała pomóc nowym prosumentom, którzy przyłączą instalację już po likwidacji systemu opustów. Jakiego terminu kwalifikowalności kosztów należy się spodziewać? Pytamy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia
fotowoltaika

Program Mój Prąd jest realizowany w Polsce od sierpnia 2019 roku. Beneficjenci programu mogą ubiegać się o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, która produkuje energię na własny użytek. Jak informowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na interpelację, we wszystkich edycjach programu złożono w sumie 444 413 wniosków: w I naborze złożono dokładnie 30 482 wniosków, w II naborze – 235 925, a w III – 178 006. Budżet Mój Prąd 3.0 wyczerpał się w zaledwie trzy miesiące.

Zgodnie z zapowiedziami, kolejna - IV edycja programu miała wesprzeć rozwiązania pozwalające na zwiększenie autokonsumpcji energii, jako odpowiedź na zmianę systemu rozliczeń nowych prosumentów z systemu opustów na net-billing. Dotarły do nas jednak słuchy, że planowany termin kwalifikowalności kosztów może na to nie pozwolić. Czy faktycznie tak będzie? Pytamy NFOŚiGW.

Znamy termin kwalifikowalności kosztów w Moim Prądzie

Zapytaliśmy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jakie są planowane terminy kwalifikowalności kosztów w kolejnej edycji programu. Okazuje się, że termin pozostanie niezmieniony względem zakończonej już III edycji programu.

Zgodnie z unijnym instrumentem REACT-UE (Wsparcie na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytorium Europy – dodatkowe środki dla programów polityki spójności na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią Covid-19), termin kwalifikowalności kosztów to 1 lutego 2020 r. - odpowiada NFOŚiGW na pytanie Redakcji

Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, budżet kolejnej edycji Mój Prąd 4.0 może sięgnąć nawet 1 mld zł - tyle ile wynosił łącznie w I i II edycji programu. Pozostawienie takiego samego terminu jak w III naborze, który wyczerpał się w 3 miesiące mimo budżetu na poziomie 0,5 mld zł, mogłoby oznaczać, że budżet IV edycji wyczerpie się, zanim zdążą z niego skorzystać osoby, które faktycznie chcą zwiększyć autokonsumpcję inwestując w magazyn energii, czy ładowarkę do samochodu elektrycznego. W tej kwestii warto dodać, że odkąd w Polsce zaczęło być odczuwalne widmo likwidacji systemu opustów, inwestycje w mikroinstalacje PV znacznie przyspieszyły.

Kwalifikowalność kosztów od 1 lutego 2020 roku może się przełożyć na to, że z programu skorzystają głównie osoby, które nie zostały objęte dotację w programie Mój Prąd 3.0. lub zrealizowały inwestycję niedawno po to by zdążyć przed zmianą systemu opustów. W efekcie te osoby skorzystają dwa razy: nie dość, że dostaną dotację, to jeszcze przez 15 lat będą miały zagwarantowany system opustów. Czy faktycznie może się tak okazać? Zapytaliśmy Narodowy Fundusz, czy budżet nowej edycji programu zostanie w jakiś sposób podzielony w zależności od technologii. 

NFOŚiGW planuje podział budżetu na PV oraz dodatkowe elementy. Obecnie w tych kwestiach trwają uzgodnienia pomiędzy resortami.

odpowiada NFOŚiGW

Poziom dotacji

Jak informowaliśmy na początku stycznia tego roku, w nowej edycji programu jeśli wniosek o dotację będzie uwzględniał tylko instalację fotowoltaiczną, to dotacja ma wynieść do 3 tys. zł. Jeśli jednak prosumenci zdecydują się także na systemy zarządzania energią, magazyn energii, ładowarki do samochodów elektrycznych, to wsparcie ma być wyższe. Jak poinformował nas Narodowy Fundusz, konkretne kwoty dofinansowania nie są jeszcze określone. Trwają w tej sprawie uzgodnienia i konsultacje prowadzone w trakcie roboczych spotkaniach z szeroko rozumianą branżą rynku fotowoltaiki. Wiemy natomiast, że zakres mocy instalacji PV nie ulegnie zmianie i będzie w dalszym ciągu wynosił od 2 do 10 kW. 

Ogłoszenie naboru

Według wielokrotnych zapowiedzi, czwarta edycja programu Mój Prąd miała zostać uruchomiona w pierwszym kwartale 2022 roku. Jesteśmy już w ⅓ pierwszego kwartału tego roku, więc zapytaliśmy Fundusz, czy już wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony nowy nabór. Okazuje się, że prawdopodobnie termin się przesunie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie czwartej edycji programu „Mój Prąd” na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. Aktualnie trwają bieżące ustalenia z Ministerstwem Klimatu i Środowiska co do zakresu rzeczowego kolejnej edycji programu, poziomu dofinansowania poszczególnych komponentów, jak i daty uruchomienia naboru. - komentuje NFOŚiGW

Jaki będzie ostateczny kształt programu, poziomy dotacji i podział budżetu? Będziemy badać te informacje, więc śledźcie nas na bieżąco!

Zapraszamy na

XII FORUM SOLAR PLUS

Zapraszamy na XIII już edycję forum fotowoltaicznego SOLAR+, które odbędzie się w Strefie MiastOZE podczas Targów ENEX. W trakcie wydarzenia porozmawiamy o tym co dalej z fotowoltaiką w Polsce, jak firmy wykonawcze radzą sobie z przygotowaniem się do nowego systemu rozliczeń prosumentów, czy przyszedł już czas na dynamiczny rozwój magazynów energii i na wiele innych tematów!

Zobacz również