ML System, spółka technologiczna zajmująca się fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami (BIPV), podpisała z firmą Skawald umowę o wartości 10,2 mln zł na generalne wykonawstwo nowej hali.
Budowa nowej hali jest częścią realizacji projektu Quantum Glass, na który spółka pozyskała kapitał podczas ubiegłorocznego IPO.

Nowa fabryka szkła fotowoltaicznego

Celem projektu Quantum Glass jest wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnego, transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Jak twierdzi prezes ML System, Dawid Cycoń, dzięki temu rozwiązaniu zrewolucjonizowany zostanie nie tylko rynek BIPV, ale również szkła budowlanego, którego szacunkowa wartość w Polsce wynosi 24 mld zł.

Skawald w ramach umowy do 30 listopada 2019 r. wybuduje w Zaczerniu, koło Rzeszowa, nową halę z budynkiem administracyjno-socjalnym o łącznej powierzchni ponad 3,6 tys. m2 wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz zagospodarowaniem terenu.

Niemal połowa funduszy ze środków unijnych

Łącznie na tę inwestycję w latach 2019-2020 szacuje się wydać 42,9 mln zł, z czego 16,5 mln zł pochodzić będzie ze środków pozyskanych w trakcie ubiegłorocznego IPO (Initial Public Offering), a 20 mln z funduszy unijnych.

W IPO przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca 2018 r. ML System pozyskał
od inwestorów 34,6 mln zł. Zebrane środki spółka przeznacza na realizację projektów poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii.

Kropki kwantowe – przyszłość fotowoltaiki

Kropki kwantowe, które coraz częściej zastępują inne materiały w wielu dziedzinach, takich jak elektronika, medycyna, czy biotechnologia, może rewolucjonizować fotowoltaikę. Ich zastosowanie w fotowoltaice wydaje się być koniecznością, biorąc pod uwagę ich wyjątkowe właściwości.

Co kryje się pod tajemniczą nazwą kropka kwantowa i czym ona właściwie jest?

Otóż kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów (1 nanometr=0,000 000 001 m) zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego (światła). Półprzewodniki opanowały świat elektroniki: tranzystorów, procesorów, układów scalonych. Technologia ta wymaga stosowania półprzewodników, a kropki kwantowe są najbardziej innowacyjnym i niezwykłym półprzewodnikiem.

Swoje zalety zawdzięczają między innymi rozmiarowi. Dzięki temu, że są tak małe są niewidoczne i nawet przy użyciu mikroskopu optycznego nie sposób je zaobserwować. Możemy niemalże dowolnie manipulować rozmiarem i kształtem kropek kwantowych wpływając na ich właściwości tak, by dopasować je do naszych potrzeb. Mogą działać jak filtry wycinając np. szkodliwe promieniowanie UV czy nadmierną ilość IR. Mogą świecić w dowolnym kolorze i z intensywnością przewyższającą wszystkie inne technologie. Są potencjalnie najlepszym materiałem do stworzenia komputera kwantowego. Wykorzystywane są w medycynie i biologii do obrazowania oraz transportowania leków. A teraz zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę w fotowoltaice.

Źródło: ML System

Redakcja GLOBEnergia