Niemcy biją kolejny rekord w OZE

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia
Aukcje OZE

Niemcy: Rekord udziału OZE w miksie

Produkcja odnawialnej energii w Niemczech osiągnęła kolejny rekord. W pierwszej połowie obecnego roku instalacje OZE odpowiadały za 41,5% całkowitej generacji elektryczności. To około 9% więcej niż w analogicznym okresie 2017.

Według informacji podanych przez Instytut Fraunhofera, całkowita generacja prądu elektrycznego w tym okresie osiągnęła 113 TWh. Na drugim miejscu miksu uplasowała się energetyka wiatrowa, która wyprodukowała 55,2 TWh. W tej konkurencji pobiły ją jedynie elektrownie na węgiel brunatny, które wytworzyły 66,7 TWh. Świetnie wypadła też fotwoltaika, która wyprodukowała ponad 22 TWh prądu.

Dalej uplasowały się pozostałe źródła energii odnawialnej. Elektrownie wodne dostarczyły do sieci 12,5 TWh, a spalarnie biomasy - 23 TWh.

Obowiązki wytwórców OZE

Mimo dosyć wysokiego udziału OZE w tamtejszym miksie energetycznym, niemiecka transformacja energetyczna - Energiewende - wyraźnie spowalnia. Widać to najlepiej na podstawie emisji generowanych przez ten kraj. Mimo wzrostu udziału OZE w miksie, stoją one od kilku lat praktycznie na tym samym poziomie. Co jest tego przyczyną?

Pierwszym powodem jest zwiększenie emisji generowanych przez transport. Napędza to debatę na temat wycofaniem diesli z niemieckich miast. Dodatkowo warto zauważyć, że zużycie węgla brunatnego w pierwszej połowie 2018 roku spadło jedynie o niecałe 2%. Dużo łatwiej nasi zachodni sąsiedzi radzą sobie z węglem kamiennym - jego wykorzystanie w tym samym czasie zostało zmniejszone o około 20%.

Z drugiej strony, Niemcy mają już gotowe plany wyjścia zarówno z węgla, jak i energetyki jądrowej. O ile bloki jądrowe mają tam całkowicie zniknąć do 2022 roku, to nie określono jeszcze dokładnej daty w stosunku do węgla, który wciąż odpowiada za około 37% tamtejszego miksu.

Łatwo zauważyć, że w ostatnim półroczu pogoda wyraźnie dopisała niemieckiej energetyce odnawialnej. W tym czasie padło kilka rekordów. Na początku stycznia tamtejsze elektrownie wiatrowe po raz pierwszy w historii pokryły całość zapotrzebowania na energię elektryczną przez jeden dzień. Podobna sytuacja wydarzyła się w maju, który zaowocował dniem zasilanym jedynie przez OZE. Dodatkowo, około miesiąc temu Niemcy pobili rekord generacji z fotowoltaiki.

Od początku roku, Niemcy są eksporterem energii elektrycznej przez niemal 86% czasu jej generacji. W ten sposób dostarczyli około 22 TWh, głównie do Holandii i Francji.

Źródło: reneweconomy.com.au

Zobacz również