Najnowszy raport WindEurope prezentuje rozwój energetyki wiatrowej w Europie.

Niemcy w 2016 roku stały na czele listy krajów, które zainstalowały najwięcej, bo aż 5,44 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej. Niemcy mogą się również pochwalić najwyższą mocą zainstalowaną w tym sektorze energetyki całościowo, czyli ponad 50 GW.

Jeśli chodzi o ilość nowych mocy przyłączonych tylko w ubiegłym roku, na drugim miejscu znajduje się Francja, a na trzecim Holandia. Co ciekawe, Polska jest na piątym miejscu w tym zestawieniu. Wyprzedza nas jeszcze Wielka Brytania.

Jeśli mowa o mocy zainstalowanej w energetykę wiatrowej w ogóle, jesteśmy na siódmym miejscu z mocą na poziomie 5,782 GW.

Czy jest to jednak powód do dumy? W jakim świetle widziani jesteśmy na arenie międzynarodowej?

Opisując wyniki nowo opublikowanego raportu, europejskie media nazywają Polskę dosłownie: „Berlin’s coal-rich neighbour”, czyli bogatym w węgiel sąsiadem Berlina.

Jak podaje raport, dodaliśmy w ostatnim roku około 0,682GW nowych mocy w sektorze energetyki wiatrowej. Krytycy zauważają, że sytuacja ta może się pogorszyć ze względu na nową ustawę rządu, która jak sami twierdzą – zabija ten sektor energetyki.

Ciekawe skąd takie zainteresowanie naszym rynkiem energetyki wiatrowej, skoro jak uważa Olivier Joy, rzecznik WindEurope:

W ubiegłym roku ponad połowa krajów Unii Europejskiej nie zainwestowała nic w nowe elektrownie wiatrowe!

Można również zauważyć pewną zależność geograficzną: „Rynek ten coraz bardziej koncentruje się na krajach północno-zachodniej Europy i na krajach skandynawskich” –  dodaje Joy.

Rzecznik WindEurope informuje również, że tylko 7 z 28 krajów wspólnoty europejskiej ma jasne plany dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej po 2020 roku. Zdaniem Joya nie jest to zjawisko dobre.

Oto lista krajów, które przyłączyły najwięcej nowych mocy w energetyce wiatrowej w 2016 roku.. 

Niemcy 5,44 GW
Francja 1,56 GW
Holandia 0,887 GW
Wielka Brytania 0,735 GW
Polska 0,682 GW
Finlandia 0,570 GW
Szwecja 0,492 GW
Irlandia 0,384 GW

Źródło: WindEurope

Przypomnijmy, że Unia Europejska, w ramach zobowiązań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ma za cel produkcję 20% energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku. W roku 2014 osiągnięto 16%.

Niemcy mają za cel produkować 18% konsumowanej energii z OZE, a według danych z 2014 roku, poziom ten wynosił u naszych zachodnich sąsiadów 13,8%.

Opracowano na podstawie: Euronews.com, WindEurope

 

Redakcja GLOBEnergia