O inwestycji poinformował niemiecki koncern energetyczny RWE. Farma wiatrowa Bedburg A 44n jest jednym ze zwycięzców ostatniej aukcji OZE w Niemczech. W celu realizacji inwestycji spółka RWE powołała spółkę joint venture we współpracy z władzami miasta Bedburg. RWE ma 51 proc. udziałów w przedsięwzięciu.

Elektrownia Bedburg A 44n będzie zlokalizowana na zrekultywowanym obszarze kopalni odkrywkowej, w pobliżu autostrady o takiej samej nazwie. Przewidywana moc farmy wiatrowej do 28,5 MW. Budowa rozpocznie się wiosną 2021 r., natomiast pierwsza energia popłynie na początku 2022 r. Instalacja będzie składać się z 5 turbin wiatrowych Nordex o mocy jednostkowej 5,7 MW i wysokości 164 m.

Każda turbina będzie mieć określone zadanie

Cztery turbiny będą produkowały energię dostarczaną do sieci przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury RWE Power w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Niemczech

Piąta turbina wygeneruje energię, która będzie dostarczana do systemu energetycznego za pośrednictwem infrastruktury dzielnicy Bedburg-Kaster. Mała wioska jest dopiero na etapie powstawania i będzie zlokalizowana  na dawnym obszarze kopalni (6 ha). Jest to specjalny projekt miasta Bedburg i RWE we współpracy E.ON, Westnetz Faktor-X. Budowa nowoczesnej dzielnicy jest wspierana przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii Niemiec w ramach programu “Regulatory Sandboxes for the Energy Transition”. Budowa obejmuje 130 lokali z nowoczesną infrastrukturą energetyczną. Wioska będzie zasilana w energię wygenerowaną w turbinie wiatrowej. Ponadto każdy dom zostanie wyposażony w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.

Do końca 2024 r. w ramach projektu SmartQuart firmy chcą opracować nowe produkty i rozwiązania w zakresie planowania, budowy i eksploatacji zoptymalizowanych energetycznie dzielnic w Niemczech, tak aby wykorzystanie paliw kopalnych było w dużej mierze zbędne.

– Transformacja energetyczna i zmiany strukturalne będą bardziej skuteczne, jeśli umiejętnie połączymy ze sobą różne sektory. W naszym regionie centralnym ogniwem jest farma wiatrowa. Kiedy połączymy nową farmę wiatrową i naszą wioskę stawiającą na ochronę zasobów, będziemy liderem w magazynowaniu, dystrybucji i wykorzystaniu odnawialnej energii elektrycznej w Bedburgu – tłumaczy Sascha Solbach, burmistrz Bedburga.

Inwestycje OZE na terenach kopalni węgla oraz neutralność klimatyczna

Instalacje OZE – wiatrowe i słoneczne – są jednym z kierunków rekultywacji byłych obszarów górniczych w Niemczech. RWE buduje już 5 elektrownię wiatrową na obszarze nadreńskiego okręgu górniczego – łączna moc zainstalowana elektrowni ma sięgnąć 200 MW.

RWE chce osiągnąć pełną neutralność klimatyczną do 2040 r i skrupulatnie realizuje swoje założenie. Z jakimi efektami? W latach 2012-2019 firma zmniejszyła emisję CO2 o 90 mln ton, co daje spadek o 51 proc. RWE posiada portfel instalacji wiatrowych na lądzie w Niemczech o łącznej mocy 650 MW. Drugą ze specjalizacji RWE jest sektor offshore wind, czyli morska energetyka wiatrowa. Spółka z grupy RWE – RWE Renewables- jest jednym z największych światowych graczy w produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, o łącznej mocy 9 GW i dodatkowych 2,6 GW w budowie.  Oprócz rynku krajowego w Niemczech, spółka buduje farmy wiatrowe na lądzie w USA, Holandii, Polsce, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że spółka nabyła projekty 4 morskich farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy wytwórczej ponad 1,5 GW i jest jednym z inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Źródło: RWE

Redakcja GLOBEnergia