Niemcy nagradzają najbardziej ekologiczne pompy ciepła!

pompa ciepła

Pompy ciepła w Niemczech będą mogły otrzymać oznakowanie ekologiczne Blue Angel. Będzie to wyróżnienie dla technologii, która spełnia najnowsze unijne przepisy dotyczące stosowania f-gazów jako czynników chłodniczych. Według pomysłodawców takiego rozwiązania, certyfikat znacznie ułatwi klientom zakup pompy ciepła najbardziej przyjaznej środowisku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pompa ciepła

Podziel się

Niemiecka organizacja non-profit, Deutsche Umwelthilfe (DUH), opracowała kryteria, według których pompy ciepła będą mogły otrzymać certyfikat Blue Angel. Jest to etykieta przyznawana produktom przyjaznym środowisku z ramienia niemieckiego rządu już od ponad 45 lat. Certyfikat może otrzymać szeroka gama produktów, jednak do tej pory nie uwzględniono w nim pomp ciepła. To zmieniło się w czerwcu 2023 roku. W dniach 20-21 czerwca w Hanowerze odbyło się spotkanie Rady ds. Etykiet Środowiskowych. Wtedy to ogłoszono, że certyfikat będzie mógł zostać przyznany także pompom ciepła. Podstawowe kryteria, które będą musiały spełnić te urządzenia zostaną opublikowane wkrótce. Na ten moment wiadomo jednak, że niemiecki rząd będzie nagradzał produkty, które łączą w sobie brak fluorowanych czynników chłodniczych oraz energooszczędną i cichą pracę. 

Koniec z f-gazami

Jak czytamy na stronie poświęconej etykiecie Blue Angel, pompy ciepła również przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego poprzez bezpośrednie i pośrednie emisje. Są one związane głównie z użyciem energii elektrycznej do napędu urządzenia i uwalniania gazów cieplarnianych związanych ze stosowaniem fluorowanych czynników chłodniczych. Kryteria przyznawania certyfikatu obejmują oddziaływanie pomp ciepła na środowisko w trakcie całego cyklu życia urządzenia. 

Według dyrektora generalnego organizacji Deutsche Umwelthilfe, Jürgena Rescha, certyfikat pomoże klientom w wybraniu pompy ciepła przyjaznej dla środowiska.

Szczególnie ważne jest, aby całkowicie wykluczyć stosowanie szkodliwych dla klimatu fluorowanych czynników chłodniczych. Nie ma dla nich miejsca w technologii przyjaznej dla klimatu, takiej jak pompa ciepła

stwierdził.

Fluorowane gazy cieplarniane, tak zwane f-gazy, były do tej pory najpopularniejszymi czynnikami chłodniczymi w pompach ciepła. Nie pozostają one bez wpływu na tworzenie się efektu cieplarnianego (GWP). Unia Europejska pragnie stworzyć jeszcze bardziej ekologiczne pompy ciepła. W tym celu planuje się wprowadzenie zakazu stosowania f-gazów, które mają zostać zastąpione przez naturalne czynniki chłodnicze, neutralne dla klimatu. Co prawda według unijnego rozporządzenia użytkownicy pomp ciepła starszej generacji nie powinni napotkać problemów z serwisowaniem urządzeń w kolejnych latach. Jednak klienci, którzy dopiero przymierzają się do zakupu pompy ciepła, mogą już teraz zechcieć dostosować się do unijnych przepisów. Certyfikat Blue Angel znacznie ułatwi Niemcom znalezienie odpowiedniego urządzenia. Dzięki temu nie będą oni musieli obawiać się, że napotkają trudności w serwisowaniu i użytkowaniu pompy ciepła w niedalekiej przyszłości. 

Gwarancja jakości i ekologii

Certyfikacja pomp ciepła nie jest zjawiskiem nowym. Jest to narzędzie, które w prosty sposób daje gwarancję wysokiej jakości produktów. Europejska Organizacja Pomp Ciepła (EHPA) opracowała standardy certyfikacji i związane z nim wymagania techniczne. Urządzenia, które przejdą wymagane testy jakości mogą otrzymać Europejski Znak Jakości dla Pomp Ciepła EHPA-Q. Jednak w odróżnieniu od certyfikatu Blue Angel, EHPA skupia się na trwałości urządzenia. Aspekty ekologii także są istotne, jednak celem ustanowienia europejskiego znaku jakości było wyeliminowanie z rynku tanich pomp ciepła o niskiej jakości. Natomiast certyfikat Blue Angel ma na celu głównie zwrócenie uwagi konsumentów na produkty najbardziej przyjazne środowisku. 

Blue Angel dla pomp ciepła jest pomocny przy podejmowaniu decyzji przez obywateli, którzy planują przejście na pompę ciepła i chcą dokonać wyboru przyjaznego dla klimatu i środowiska

konkluduje Jürgen Resch.

Tak więc najlepiej szukać produktów, które będą posiadać zarówno certyfikaty jakości wykonania samego urządzenia, jak i oznakowanie mówiące o tym, że jest ono przyjazne dla środowiska. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasza pompa ciepła jest urządzeniem wysokiej klasy.

Źródło: coolingpost.com, blauer-engel.de

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia