Niemcy otworzą się na fotowoltaikę balkonową?

Fotowoltaika instalowana na balkonach może być jednym z filarów transformacji obszarów miejskich. Jedna z organizacji technicznych w Niemczech postuluje wdrożenie prostszych regulacji dla fotowoltaiki balkonowej. W opinii ekspertów instalacje o mocy do 800 W nie powinny mieć dużego wpływu na krajowy system elektroenergetyczny, a z drugiej strony przyczynią się do ograniczenia kosztów konsumpcji energii.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

VDE Institute to jedna z technicznych organizacji w Niemczech, która działa w zakresie badań i certyfikacji urządzeń i komponentów elektrycznych. Skupia się też na działaniach związanych z utrzymaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony konsumenta w obszarze innowacji i technologii. W styczniowym komunikacie eksperci przedstawili stanowisko, w którym postulują ułatwienie montażu i eksploatacji mikroinstalacji fotowoltaicznych o małych mocach, ale pod pewnymi warunkami.

- Przepisy proponowane przez VDE stanowią podstawę bezpieczeństwa elektrycznego systemów. Dzięki propozycjom uproszczeń chcemy pomóc w zapewnieniu, że stosowanie minisystemów wytwarzania energii elektrycznej może stać się w przyszłości powszechne bez uszczerbku dla bezpieczeństwa – powiedział szef VDE, Ansgar Hinz.

Dzięki elektrowniom balkonowym i innym minigeneratorom konsumenci mogą sami wytwarzać pewną ilość energii elektrycznej, aby obniżyć rachunki za energię. Konsumpcja energii w mieszkaniach nie jest duża, a takie źródło energii mogłoby w znacznej części pokryć zapotrzebowanie np. w słoneczne dni. Efektywność produkcji zależy też oczywiście od położenia balkonu względem Słońca. 

Tak dla fotowoltaiki balkonowej, ale pod pewnymi warunkami 

Po pierwsze zakłada się, że mikroinstalacje balkonowe powinny mieć maksymalną moc 800 W. Tym samym systemy o tej mocy nie byłyby już uznawane za "istotne dla sieci" z punktu widzenia operatorów sieci.

Jednocześnie norma VDE V 0126-95 dla systemów fotowoltaicznych typu plug-in do pracy równoległej z siecią może zostać dostosowana do limitu 800 W i rozszerzona do rangi normy europejskiej. Dla konsumentów norma ta umożliwia zakup elektrowni balkonowej jako sprawdzonego, gotowego do podłączenia kompletnego systemu. Do tej pory elektrownie balkonowe były czasami dowolną kombinacją poszczególnych komponentów. Sprzedawcy mogą oferować systemy, które wymagają jedynie bezpiecznego montażu i podłączenia do kontaktu. 

Minielektrownie balkonowe mogą być stosowane w przypadku każdego rodzaju licznika, w tym dwukierunkowego. Konsumenci, którzy chcieliby zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej z pomocą takiego systemu, nie musieliby więc czekać, aż operator zdecyduje się na wymianę licznika energii elektrycznej na inteligentny (smart metering).

Aby ograniczyć do minimum przeszkody biurokratyczne, w przyszłości powinna być wymagana jedynie rejestracja minielektrowni w Federalnej Agencji Sieci lub zgłoszenie zmian w systemie.

Zasadniczo VDE zaleca, aby instalacja urządzeń została przeprowadzona przez fachowców, ponieważ tylko w ten sposób można sprawdzić przydatność instalacji i w razie potrzeby ją dostosować. W celu umożliwienia powszechnego stosowania mini urządzeń VDE opowiada się za stosowaniem wtyczki Schuko.

Ponadto producenci powinni w przejrzysty sposób wskazywać na zagrożenia możliwe do wystąpienia podczas użytkowania miniinstalacji fotowoltaicznych. Dotyczy to między innymi opisu bezpiecznego montażu i uruchomienia. Producent powinien być również zobowiązany do zagwarantowania bezpieczeństwa elektrycznego systemów. VDE zaleca, aby minielektrownie były testowane przez niezależny instytut badawczy, aby potencjalny klient na rynku mógł bez cienia wątpliwości wdrożyć w domu bezpieczne urządzenie.

W zeszłym roku opisywaliśmy, że ministerstwo ochrony klimatu, rolnictwa, obszarów wiejskich i środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego poinformowało, że program wspierający rozwój instalacji fotowoltaicznych na balkonach cieszy się już ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Na ten cel lokalne władze przeznaczą łącznie 10 mln euro. Dostosowanie regulacji dla mikroinstalacji do 800 W jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku. 

Źródło: VDE

Zobacz również