Niemcy: prawie 55 % energii elektrycznej z OZE w marcu!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

U zachodnich sąsiadów, przez pierwszy tydzień miesiąca energia odnawialna stanowiła prawie dwie trzecie produkcji energii elektrycznej. Według danych, w ciągu całego miesiąca w Niemczech wygenerowano 54,5% energii elektrycznej z OZE.

Energia wiatrowa dominuje!

W przekroju całego miesiąca obliczono, że energia wiatrowa wygenerowała 34,4% energii. Uwarunkowania do produkcji energii z wiatru na terenie Niemiec wypierają w tym kraju wykorzystywanie paliw kopalnych i jądrowych, jako produktów do wytwarzania energii użytkowej. Jest to już ponad jedna trzecia całkowitej produkcji energii w tym kraju.

Energetyka słoneczna osiąga kolejny rekord

Kamieniem milowym dla technologii wytwarzania energii ze słońca było osiągnięcie 6% produkcji energii netto. Jak się okazało, uzyskanie tego wyniku było przełomowe ale w przeciągu całego miesiąca energia elektryczna generowana z paneli fotowoltaicznych stanowiła aż 7,3%! Z energii wodnej i biomasy pochodziło 12,8%.

Niemcy stale dodają odnawialne źródła energii do swojego miksu wytwórczego w ramach Energiewende, co przekłada się na przejście z energetyki konwencjonalnej na energię odnawialną. Kraj zobowiązał się do niskoemisyjnej, wolnej od energetyki jądrowej przyszłości i instaluje zarówno lądowe, jak i morskie elektrownie wiatrowe i słoneczne w szybkim tempie. W lutym 2018 r., kiedy energia słoneczna zwiększyła swój udział o 20%, odnotowano również wzrost w zakresie energii wiatrowej na lądzie (36%) i morskiej (26%).

Wciąż wysoka emisja CO2

Pomimo znacznego wzrostu produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, emisja dwutlenku węgla dla tego kraju nie spadła, ponieważ musiał on spalić więcej węgla niż kiedykolwiek, aby utrzymać stabilność sieci po zamknięciu bloków jądrowych w 2011 r. Działania te były następstwem i echem katastrofy w Fukushimie. Wszystkie elektrownie jądrowe w Niemczech mają zostać całkowicie i nieodwołalnie zamknięte do 2022 roku.

https://globenergia.pl/wykorzystanie-energii-geotermalnej-w-niemczech-przyklad-dla-polski/

Zobacz również