To dobry rok dla energii odnawialnej w Niemczech, ponieważ wiatr, woda i energia słoneczna zapewniły naszym zachodnim sąsiadom w pierwszej połowie 2019 roku więcej energii elektrycznej niż energia węglowa i jądrowa.

Powody do radości mogą nie być długotrwałe, ponieważ może to być po prostu specyficzna sytuacja na rynku, a nie długoterminowy trend.

Pogoda w Niemczech w 2019 roku

Do tej pory w 2019 r. Niemcy cieszyły się obfitością słońca i wiatru. To z pewnością pomogło sektorowi energii odnawialnej w kraju i zwiększyło jego produkcję energii elektrycznej. Spowodowało to, dostarczenie w większości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, w porównaniu do połączonych elektrowni węglowych i jądrowych.

Wartość energii elektrycznej dostarczanej przez źródła odnawialne wynosi 47,3 procent, w porównaniu z 43,4 procent z elektrowni węglowych i jądrowych. To nie jest ogromny kontrast, ale z pewnością jest pozytywny.

Źródło: interestingengineering.com

Ponadto, wraz z energią słoneczną i wiatrową, biomasa i energia wodna zostały zauważone w miksie energetycznym w tym roku. Gaz, na przykład, zapewniał 9,3 procent dostaw energii. Inne źródła, takie jak ropa naftowa, przyczyniły się do pokrycia około 0,4% zapotrzebowania – tak szacuje Instytut Fraunhofera.

Przyszłość odnawialnych źródeł energii w Niemczech

Kraj doświadczył wyższych niż zwykle zasobów wiatrowych w pierwszej połowie roku, a więc generacja energii z wiatru wzrosła o 20 procent w porównaniu z pierwszą połową 2018 roku. Odnotowano również więcej słonecznych dni, a przez to wzrost produkcji o 6%. Dostawy energii elektrycznej z gazu ziemnego wzrosły o 10%. Procentowy udział energii jądrowej pozostał niezmienny.
Równocześnie, zużycie węgla spadło o 30% w porównaniu z pierwszą połową roku 2018. Idąc dalej, niektóre elektrownie węglowe zostały całkowicie zamknięte.

Według ekspertów, nadal nie jest jasne, czy jest to część długoterminowego planu zwiększenia zużycia energii odnawialnej, czy też po prostu nie ma potrzeby na generację energii z węgla w obecnej sytuacji rynkowej.


Czy na odejściu od węgla można zarobić? Zarejestruj się na II Kongres Trendy Energetyczne i dowiedz się więcej!

 

Opracowano na podstawie interestingengineering.com

Redakcja GLOBEnergia