Niemcy sprzeciwiają się budowie polskiej elektrowni jądrowej

Polska planuje budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu o mocy 3750 MW. W tym celu wyznaczyła amerykańską firmę Westinghouse jako dostawcę technologii. Obecnie trwa transgraniczna ocena oddziaływania projektu na środowisko. Niemieckie media donoszą, że budowie kluczowej dla polskiego systemu energetycznego jednostki sprzeciwia się kilka landów.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Od czasu planów budowy elektrowni jądrowej do Polski napływały sygnały z różnych środowisk, że powstaniu na terenie naszego kraju nowych jednostek jądrowych będą sprzeciwiać się Niemcy. Obecnie mowa o czterech krajach związkowych – Brandenburgia, Saksonia, Berlin oraz Meklemburgii-Pomorze Przednie. W październiku informowaliśmy, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, planowanej do realizacji na terenie województwa pomorskiego.

Powody sprzeciwu

Dlaczego Niemcy sprzeciwiają się budowie? W oświadczeniach cytowanych przez niemieckie media oponenci powołują się na skutki awarii jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie. Przekonują, że w interesie ludności wszystkich krajów nadbałtyckich powinna być rezygnacja z rozwoju energetyki jądrowej.

Co więcej, niemieckie landy wskazują, że są obawy o zgodności polskiego programu jądrowego z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa – informuje portal wnp.pl.

Z podobnymi problemami mierzyła się Słowacja w związku z budową elektrowni jądrowej Mochovce, która jest położona blisko granicy z Austrią. Tamtejsza społeczność mocno oponowała przeciwko tej jednostce. Wokół budowy elektrowni powstawały fake newsy, na co Polska powinna się także przygotować. Zgodnie z opiniami ekspertów, budowa elektrowni jądrowej potrzebuje rzetelnej, pozbawionej emocji dyskusji oraz stabilnego otoczenia. 

Przypomnijmy, że Polski Program Energetyki Jądrowej zakłada, że rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora nastąpi już w 2026 roku, jego uruchomienie w 2033 roku, a oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni - w 2043 roku.

Źródło: Wnp.pl, GDOIŚ