Zgodnie z planem działań zaostrzającym ustawę o ochronie klimatu, od 1 stycznia 2022 roku można wybudować kondominium lub dom jednorodzinny pod warunkiem, że będą w nim zainstalowane panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Nowy obowiązek będzie dotyczył również nieruchomości mieszkalnych, w których dokonano remontu konstrukcji dachu.

Wprowadzenie obowiązku instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach domów jest jednym z elementów przyspieszających rozwój fotowoltaiki w tym kraju – według zapowiedzi cel 100 GW do 2030 roku dla całego sektora fotowoltaicznego ma być zwiększony do 150 GW. Według danych Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur), tylko w pierwszym kwartale 2021 roku powstały instalacje fotowoltaiczne o mocy 548,6 MW. Na koniec marca moc wszystkich instalacji słonecznych w Niemczech przekroczyła 55 GW. Dla porównania w 2020 roku uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o mocy 4,8 GW.

Od 2023 roku ma nastąpić kolejny etap zaostrzania przepisów. Wówczas energochłonność nowych mieszkań nie może przekroczyć 55 proc. przeciętnej wartości dla całego zasobu mieszkaniowego. Od 2025 roku wskaźnik ten zostanie obniżony do 40 proc.

Równolegle trwają prace nad stworzeniem mechanizmu finansowania, który pozwoli na dostosowanie się do nowych wytycznych. Na transformację energetyczną budynków mieszkalnych zostanie uruchomionych 2,5 mld euro w 2022 roku i kolejne 2 mld euro 2023 roku. Według zapowiedzi, od 2023 r. konwencjonalne systemy ogrzewania nie będą już wspierane dotacjami z federalnych programów wsparcia.

Niemcy nie wykorzystują potencjału budownictwa

Niedawno na łamach GLOBEnergia.pl informowaliśmy, że na koniec 2020 r. na dachach domów jedno- i dwurodzinnych w Niemczech zainstalowanych było 1,3 mln instalacji fotowoltaicznych (do 10 kWp). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez EUPD Research, instalacje fotowoltaiczne znajdują się obecnie na dachach 11 proc. budynków.

Według szacunków agencji na dachach w Niemczech, w tym na obszarach wiejskich, może łącznie produkować energię w nawet w 11,7 mln instalacji. Jak wynika z analizy EUPD, niewykorzystany potencjał powierzchni dachowych wynosi 89 proc.

Źródło: SolarServer, NewsBeezer, Reuters

Redakcja GLOBEnergia