Niemcy wprowadzą ulgi podatkowe dla użytkowników mikroinstalacji PV

Jak informują niemieckie media, w dobie kryzysu energetycznego Niemcy postanowili jeszcze bardziej wesprzeć inwestorów z segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ulgi podatkowe obejmą użytkowników instalacji o mocy do 30 kW.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Właściciele systemów fotowoltaicznych zainstalowanych na użytek domów jednorodzinnych lub nieruchomości komercyjnych nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego od zysków z wyprodukowanej energii elektrycznej od początku 2023 roku. Takie rozwiązanie pojawiło się w ustawie podatkowej i była to propozycja ministra finansów Christiana Lindnera.

Wierzę, że zaoferowaliśmy prawdziwą, bardzo silną dodatkową zachętę w systemie podatkowym, aby naprawdę zbliżyć się do idei instalacji tego systemu na własnym dachu.

Christian Lindner - minister finansów Niemiec

W przypadku budynków łączących funkcje mieszkalne i komercyjne, limit wynosi 15 kW w przeliczeniu na każdy lokal mieszkalny lub komercyjny. Obecnie w Niemczech obowiązuje ulga podatkowa dla systemów PV o mocy do 10 kW.

Ponadto, nie będzie naliczany kolejny podatek – VAT – w przypadku zakupu, importu i montażu systemów fotowoltaicznych i magazynów energii. Warunkiem jedynie jest to, że instalacje muszą być wykorzystywane na poczet gospodarstwa domowego lub instytucji użyteczności publicznej. Tym samym przedsiębiorcy zostaną też uwolnieni od biurokracji związanej ze zwrotem kosztów.

Ulga podatkowa przyspieszy inwestycje?

Niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung” informuje, że dotychczas wiele potencjalnych inwestorów unikało inwestycji ze względu na żmudna biurokrację. Ulga podatkowa oznacza przyspieszenie inwestycji.

Pozwalamy na dodatkowe zasilanie energią wiatrową i fotowoltaiką, usuwamy ograniczenia i dajemy dodatkowe zachęty do produkcji energii elektrycznej z biogazu.

Robert Habeck - federalny minister gospodarki z Partii Zielonych

Fotowoltaika obowiązkowa dla wszystkich nowych budynków?

Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Hesja, Szlezwik-Holsztyn i Nadrenia Północna-Westfalia z zadowoleniem przyjęły planowane uproszczenia inwestycyjne, co podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie finansów pięciu krajów związkowych.

W Niemczech co jakiś czas powraca temat możliwości wprowadzenia obowiązku instalacji systemów PV na wszystkich nowych budynkach. Wspomniani ministrowie energii krajów związkowych opowiedzieli się za dyskusją o wprowadzeniu tego obowiązku.

Zgodnie z ostatnimi analizami ośrodka analitycznego Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISEW, w ostatnich latach mocno wzrosło znaczenie segmentu systemów dachowych mniejszych niż 30 kW w niemieckim sektorze PV. Instalacje te prawie podwoiły swój udział z 18,8 proc. w 2018 roku do 36,2 proc. w 2021 roku. Szczególnie duży wzrost odnotowały systemy 10-20 kW, czyli o typowej mocy odpowiedniej dla gospodarstw domowych. W 2020 roku segment ten stanowił zaledwie 2,7 proc. udziału, w kolejnym roku już 11,5 proc. nowych mocy. Od 2020 roku ponownie wzrosło również znaczenie systemów montowanych na ziemi, które w 2021 roku stanowiły 39,7 proc. nowo zainstalowanej mocy w PV.

Ograniczenie mocy PV

W 2021 roku 78,9 proc. wszystkich nowo zainstalowanych systemów PV miało ograniczenie mocy, czyli zgodnie z niemiecką ustawą o OZE (EEG) mogą one wprowadzać do sieci tylko maksymalnie 70 proc. wyprodukowanej energii, ponieważ nie mają zdalnie sterowanego zarządzania zasilaniem. To ograniczenie, które dotyczy głównie instalacji o mocy do 30 kW, zgodnie z nowelizacją EEG od 1 stycznia 2023 roku nie będzie obejmowało już nowych instalacji (o mocy mniejszej niż 25 kW).

Coraz popularniejsze są też systemy magazynowania energii. Na koniec 2021 roku w Niemczech zainstalowano 326 048 bateryjnych systemów magazynowania energii o łącznej mocy 3 521 MWh, z czego ponad jedna trzecia została dodana dopiero w 2021 roku.

Źródło: PV-Magazine, Süddeutsche Zeitung, Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE

Zobacz również