Niemcy wycofują się z węgla i atomu. Czy jest to szansa dla OZE?

Już od jakiegoś czasu niemiecka energetyka coraz bardziej przestawia się na OZE. Zielona technologia ma zapełnić lukę po pozbyciu się bloków jądrowych, które zostaną wyłączone z użytku już w 2020 roku. Jednocześnie coraz częściej pada hasło wychodzenia z energetyki węglowej.

Według Bloomberg, elektrownie na węgiel brunatny i kamienny odpowiadają obecnie za 35,1% niemieckiego miksu energetycznego. Okazuje się, że ponad połowa z nich zostanie wygaszona do 2030 roku. Obecna kanclerz Niemiec Angela Merkel powołała komisję złożoną z 28 ekspertów, która poda datę najszybszego możliwego porzucenia energetyki węglowej. Decyzja ma zostać podjęta do końca października obecnego roku. Dodatkowo, opracowany plan ma odpowiedzieć na pytanie, jak przeciwdziałać negatywnym efektom transformacji w regionach szczególnie zależnych od wydobywania paliw kopalnych.

Jak łatwo się domyślić, te zmiany otwierają nowe możliwości przed OZE. W ostatnim półroczu, po raz pierwszy w historii, OZE okazało się głównym źródłem energii w Niemczech. Według danych udostępnionych przez Bloomberg, odpowiadały one łącznie za 36,3% miksu energetycznego.

Aukcje OZE

Koncern energetyczny E. On wskazuje, że główną rolę w niemieckich sukcesach odgrywa energetyka wiatrowa. Zdarzały się dni, w których jedynie ta gałąź OZE była w stanie zaspokoić ponad 70% całkowitego zapotrzebowania na prąd. Pojawienie się huraganu „Burglind” w Niemczech wygenerowało na terenie kraju 1,1 miliarda kilowatogodzin elektryczności. Już na obecną chwilę energetyka wiatrowa stanowi najmocniejszą gałąź zielonej energetyki w Niemczech.

Z drugiej strony wielu ekspertów przewiduje, że przyrost mocy w energetyce wiatrowej w najbliższych latach wyhamuje. Ma być to spowodowane głównie ostatnią zmianą w systemie dopłat do tych instalacji. Poprzednio były to z góry ustalone sumy, podobne do taryf gwarantowanych. Obecny model ma wprowadzić konkurencje między producentami, która bardziej przypomina aukcje energetyczne.

Jednocześnie warto zauważyć, że już niedługo zaczną się kończyć subsydia na pierwsze niemieckie instalacje wiatrowe. Która technologia OZE przejmie schedę po zanikającym węglu i atomie?

Źródła: Bloomberg, xinhuanet.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia