Niemcy zainstalowali ponad milion systemów PV w 2023 roku!

Jak donosi niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej BSW, w 2023 r. padł rekord pod względem ilości nowych instalacji PV w Niemczech. Według najnowszych danych nowych instalacji fotowoltaicznych jest aż o 85% więcej niż w 2022 roku. To nie koniec boomu na fotowoltaikę; nawet 1,5 mln obywateli Niemiec ma zamiar zainstalować nową infrastrukturę fotowoltaiczną w 2024 r.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Niemcy kończą 2023 r. z rekordową liczbą nowych instalacji solarnych, oczywiście króluje fotowoltaika prosumencka.
  • Pośród ponad miliona nowych instalacji, połowa z nich przypada na sektor fotowoltaiki domowej. Co ciekawe aż 270 tys. nowych urządzeń to fotowoltaika balkonowa.
  • Możliwość generacji własnej czystej energii i atrakcyjne subsydia zachęciły 1,5 mln Niemców do inwestycji w fotowoltaikę w 2024 r.

Boom się jeszcze nie kończy!

Dane podane przez niemieckiego odpowiednika URE - Federalną Agencję Sieci (niem. Bundesnetzagentur) pokazują, że na dachach i otwartych przestrzeniach uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy szczytowej około 14 GW. To o 85% więcej nowej mocy fotowoltaicznej niż w roku 2022 (wtedy ok. 7,5 GW). BSW spodziewa się, że popyt w 2024 r. utrzyma się na wysokim poziomie. Uzasadnia to utrzymującym się wzrostem cen energii elektrycznej i atrakcyjnymi warunkami finansowania dla nowych instalacji. BSW zapowiada, że w bieżącym roku nawet 1,5 mln właścicieli gospodarstw domowych zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. W takich prognozach sugerują się badaniami, które na ich zlecenie przeprowadzono w połowie grudnia. W badaniu wzięło udział tysiąc osób, posiadających nad głową dach o odpowiedniej powierzchni do montażu modułów. Według udostępnionych wyników ​​69% właścicieli nieruchomości mieszkalnych jest w stanie wyobrazić sobie instalację fotowoltaiczną na swoim dachu. Nawet 16% planuje to już w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 

-Spodziewamy się trwałego boomu fotowoltaicznego w 2024 roku. Jako branża fotowoltaiczna będziemy nadal wnosić nasz wkład w ochronę klimatu i realizować cele rządu w zakresie fotowoltaiki – mówi Carsten Körnig, dyrektor zarządzający BSW. 

BSW upatruje największą obecnie barierę dla rozwoju energetyki słonecznej w przytłaczającej ilości czasochłonnych czynności administracyjnych. Oprócz pokonania biurokracji należy przeznaczać jeszcze więcej środków na modernizację sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej. Ponadto BSW dostrzega potrzebę poprawy wysokości mocy pojemnościowych w magazynach energii. 

Niemcy są chętni na fotowoltaikę, jak się okazuje szczególnie na tę balkonową. Według rejestru danych Federalnej Agencji Sieci tylko w 2023 roku w Niemczech uruchomiono około 270 tys. instalacji fotowoltaicznych typu plug-in, tzw. balkonowych. Stanowi to ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z liczbą urządzeń tego typu w 2022 r. Jednak ze względu na ich stosunkowo niską moc, fotowoltaika balkonowa stanowi jedynie niecałe 2% całkowitej nowo zainstalowanej mocy fotowoltaicznej w Niemczech w 2023 r.

Jak to wygląda w liczbach?

U naszych zachodnich sąsiadów funkcjonuje w sumie 3,7 mln systemów fotowoltaicznych. A tylko w 2023 r. zainstalowali ponad 1 mln elektrowni fotowoltaicznych. Najwięcej, bo 50% nowych instalacji przypadło dla sektora prosumenckiego. Według BSW połowa nowo zainstalowanych instalacji w 2023 r. przypadła na segment domowy. Systemy fotowoltaiczne w otwartych przestrzeniach stanowiły około 31%, a fotowoltaika dachowa nad obiektami komercjalnymi– około 18% wszystkich nowych instalacji. Dzięki takiemu zapleczu technicznemu w 2023 r. w Niemczech z generacji z fotowoltaiki pokryto około 12% zużycia energii elektrycznej, produkując 62 TWh energii. 

Źródło: BSW, Bundesnetzagentur.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia