Niemcy zainstalowały 4,42 GW w fotowoltaice w zaledwie 9 miesięcy

Energetyka słoneczna jest jednym z filarów transformacji energetycznej Niemiec, zwanej Energiewende. Według najnowszych danych skumulowana moc zainstalowana w sektorze fotowoltaiki w tym kraju osiągnęła 56,9 GW. Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku na niemieckim rynku przybyło 4,4 GW.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Fotowoltaika

Portal branżowy PV-Magazine informuje o najnowszych informacjach dotyczących rozwoju sektora fotowoltaicznego. Dynamicznie rozwijający się sektor OZE nie odczuł w znacznym stopniu skutków pandemii COVID-19. Tylko w samym październiku 2021 roku Niemcy wdrożyły około 411,9 MW nowej mocy w fotowoltaice – wynika z danych z federalnej agencji sieciowej Bundesnetzagentur. Dla porównania, we wrześniu ten poziom wyniósł 406,4 MW, natomiast w październiku 2020 roku było to 421 MW.

4,4 GW w 9 miesięcy

Z najnowszych danych wynika, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku deweloperzy podłączyli do sieci ponad 4,4 GW w instalacjach fotowoltaicznych. Dla porównania, rok wcześniej w analogicznym okresie przybyło 3,92 GW.

Niemiecki rynek fotowoltaiki jest zdominowany przez instalacje PV o mocy nieprzekraczającej 750 kW, które w październiku odpowiadały za 304 MW nowo zainstalowanej mocy PV, z czego 292 MW dotyczyło dachowych instalacji fotowoltaicznych.

Niemcy skonsumowali w październiku 2021 roku 42,3 TWh energii. Mając na uwadze generację PV, w porównaniu z październikiem 2020 roku, była ona o 48,9 proc. wyższa i osiągnęła łącznie poziom 3 220,4 GWh. Tak rekordowej produkcji w tym okresie roku jeszcze nie było! Oprócz sprzyjających warunków pogodowych z wieloma słonecznymi godzinami, ważną rolę odgrywała również trwająca rozbudowa mocy wytwórczych.

Ogólnie jednak produkcja z OZE była o 2,1 proc. niższa od wartości z października 2020 roku. Stanowiła 48,5 proc. zużycia energii elektrycznej. W szczególności produkcja z elektrowni wodnych była o 36,3 procent niższa. Powodem tego są prace konserwacyjne i modernizacyjne w kilku elektrowniach. Na przykład elektrownia wodna Töging o mocy nominalnej 85,3 MW we wrześniu została poddana gruntownej modernizacji. Remont ma zostać zakończony do końca stycznia 2022 roku.

Rozstrzygnięto kolejne aukcje na instalacje PV

Ponadto rozstrzygnięto przetarg na instalacje słoneczne z tzw. pierwszego segmentu, czyli instalacji lądowych, dla których termin składania ofert minął 1 listopada 2021 roku. Aukcja cieszyła się dużą popularnością. Wpłynęły 232 oferty o łącznej mocy 986 MW, podczas gdy wsparciem zaplanowano objąć 510 MW. Wartości dopłat do wyprodukowanej energii mieszczą się w przedziale od 4,57 ct/kWh do 5,20 ct/kWh.

Instalacje PV na południu i wschodzie otrzymują najwyższe dopłaty. W ujęciu regionalnym zdecydowanie największy wolumen dopłat przypada na oferty z lokalizacjami w Bawarii (255 MW, 69 dopłat), następnie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (51 MW, 9 dopłat) i Badenii-Wirtembergii (49 MW, 10 dopłat).

Jak dotąd, naziemne instalacje fotowoltaiczne o mocy poniżej 750 kW nie muszą brać udziału w aukcjach.

Źródło: PV-Magazine, Bundesnetzagentur, Solar Server

Zobacz również