W Niemczech zainstalowano dwa pierwszy systemy magazynowania energii Tesla Powerwall. 

 
Instalacji dokonał niemiecki instalator Praml. Zainstalowano dwa pierwszy systemy magazynowania energii firmy Tesla 6,4 kWh. Systemy zostały zainstalowane dla klientów indywidualnych. Sama instalacja zajęła ekipie montażowej około pięciu godzin. Pomimo imponującego, estetycznego i nowoczesnego wyglądu urządzeń Powerwall, zainstalowano je w garażu ze względu na lekki szum generowany przez system chłodzenia akumulatora. Co więcej, za odpowiednie miejsce do montażu wybrano garaż ze względu na to, że urządzenia nie powinny by narażone na działanie temperatur poniżej -20° C – dlatego nie zainstalowano ich na zewnątrz budynku. 
 
Systemy Powerwall są nowością na rynku i rozwijane są obecnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Instalacje takich systemów są interesujące, bo oznaczają nadejście stacjonarnych systemów przechowywania energii dedykowany klientom indywidualnym. 
 
Jak potwierdza instalator pierwszych systemów w Niemczech, instalacje przebiegły sprawnie. System Powerwall waży 95 kg, transport był dobrze zorganizowany, a z montażem spokojnie poradziło sobie dwóch instalatorów. 
 
Na początku lutego br. poinformowano też, że w Wielkiej Brytanii również działa już system magazynowania energii Tesla Powerwall. Pierwszym użytkownikiem jest Mark Kerr, który o systemie opowiadał tak: „Jest to przyszłość, zdecydowanie. Dla mnie jest to logiczny kolejny krok. Posiadamy panele słoneczne, ale potrzebujemy sposobu, aby jak najlepiej skorzystać z energii, którą produkują. Ja i moja rodzina jesteśmy poza domem w ciągu dnia i nie wykorzystujemy ogromnej ilości czystej energii, jaką produkują nasze panele. Domowy magazyn pozwoli nam przechowywać energię, z której nie możemy skorzystać podczas nieobecności, żeby zużyć ją wieczorem, kiedy jest nam najbardziej potrzebna. (…)To wspaniale wyglądający kawałek technologii, jego konstrukcja jest bardzo elegancka i minimalistyczna. Jest to coś, co możesz powiesić na ścianie niczym dzieło sztuki, zdecydowanie różniące się od tych topornie wyglądających akumulatorów.”
 
Źródło: PV-magazine.com, GLOBEnergia.pl