Wielokrotnie pisaliśmy już na portalu o nowych urządzeniach firmy Tesla, które służą do efektywnego magazynowania energii. Z założenia, te najnowsze mają być dostępne cenowo i bardzo elastycznie jeśli chodzi o łączenie z odpowiednie pakiety.

Niedawno pisaliśmy też, że takie właśnie urządzenia – Powerwall czyli urządzenia do magazynowania energii firmy Tesla znalazły zastosowanie na obszarach zniszczonych przez klęski żywiołowe. Więcej TUTAJ
Tesla z wielkim rozmachem reklamowała na początku tego roku, że urządzenia będą do nabycia w Stanach Zjednoczonych pod koniec 2015r. Przypomnijmy, że magazyny Powerwall, mają być sprzedawane w dwóch wariantach – 7 kWh i 10 kWh. Różnica tkwi nie tylko w ilości gromadzonej energii, lecz przeznaczeniu. Mniejszy pakiet może być używany cyklicznie, co dzień. Większy zaprojektowano z myślą o zasilaniu rezerwowym – użycie rzadkie. W obu przypadkach w zależności od potrzeb można łączyć wiele magazynów osiągając maksymalnie 63 kWh lub 100 kWh (maksymalnie 9 szt.).
Teraz rośnie jej konkurencja i to na terenie USA.

Firma Sonnenbatterie reklamuje mocno na obszarze Stanów Zjednoczonych swoje urządzenia do magazynowania energii. I nie ukrywa też, że firma Tesla jest jej poważnym konkurentem i zamierza z nią rywalizować.
Co więcej, rzecznik prasowy firmy informuje, że systemy oparte na magazynach energii będą mogły być instalowane już pod koniec tego roku, przed świętami Bożego Narodzenia, podczas gdy Tesla informuje, że ich urządzenia są już w produkcji, ale ich realna dostawa do klientów może być zrealizowana zapewne w okolicach lutego 2016r.
Ceny urządzeń firmy Sonnenbatterie, dla odbiorców końcowych w Stanach Zjednoczonych będą wynosić około 9900 dolarów, czyli około 745 dolarów mniej niż urządzenia przeznaczone na rynek europejski. Parametry: 2,5 kW, 4 kWh technologia litowo-jonowa fosforanowa. Tesla twierdził, że urządzenia będą kosztowały około 3000$, bez kosztów instalacji, elektroniki i innych elementów, które należy podłączyć. Im bliżej daty premiery tym więcej pytań i dylematów.
W oparciu o ceny całkowite, liczby te pokazują, że Tesla jest tańszy od Sonnenbatterie.

Produkty Tesli nie są jeszcze w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych więc trudno jest oszacować, jaka będzie cena na tym rynku. W Australii, instalatorzy podsumowują że system z Powerwall (7 kWh) może kosztować po cenie detalicznej 13,990 dolarów, z falownikiem Froniusa, podatkiem od sprzedaży i z montażem. W przeliczeniu na kilowatogodzinę energii to i tak około 1000 $ taniej niż SonnenBatterie w USA.”

W Stanach Zjednoczonych, na produkty Sonnenbatterie chętnych jest około 30 dystrybutorów, a firma planuje sprzedawać kilka tysięcy jednostek już od 2016r. Firma jest już dominującym dostawcą systemu baterii na rynku niemieckim, ale otworzyła też biuro w Wielkiej Brytanii i rozszerza się na rynek włoski, gdzie sprzedano już kilkaset jednostek.

Źródło: gtm.com