70 mln euro – właśnie tyle zamierza wydać na inwestycje w polskie farmy wiatrowe niemiecki koncern energetyczny RWE 

 
Za te pieniądze powstanie w Polsce 500 MW nowych mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej. Impulsem do takich decyzji było podpisanie przez prezydenta Ustawy o OZE, która wchodzi w życie 3 maja 2015r. 
W tego tytułu powstanie na przykład park wiatrowy w Opalenicy w województwie wielkopolskim, który zbudowany będzie z siedmiu turbin o mocy 2,4 MW każda, czyli łączna moc to 17 MW. Zgodnie z założeniami, ma być uruchomiony jeszcze w tym roku, dzięki czemu spółka będzie posiadała możliwość wyboru systemu wsparcia: zielone certyfikaty lub system aukcyjny. 
 
Kolejnym projektem, którego zakończenie również planowane jest jeszcze w tym roku to rozbudowa parku w Nowym Stawie. Dziś pracują w nim 22 turbiny o mocy 2,05 MW każda, co łącznie daje moc 45 MW. Koncern zbuduje tam kolejnych 14 turbin, co w sumie pozwoli zwiększyć moc wytwarzaną do 73 MW.
 
To jednak nie jest początek działania RWE na terenie Polski. Przypomnijmy, że do końca 2014 roku w rękach tego koncernu znajdowały się parki wiatrowe o łącznej mocy 197 MW, zlokalizowane w Nowym Stawie, Krzęcinie, Tychowie, w Suwałkach, Piecku, Taciewie. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia