Niemiecki rynek fotowoltaiki przyspiesza. Segment 10-15 kWp odnotował wzrost o 684 procent

Eksperci ośrodka analitycznego EUPD Research pochylili się nad rynkiem małych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech. Do końca września br. niemiecki rynek instalacji PV o mocy poniżej 20 kWp wzrósł o 42 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w segmencie pomiędzy 10-15 kWp, który rozwija się w ponadprzeciętnym tempie. Wyższe moce systemów PV przekładają się na dynamiczny rozwój magazynów energii.  

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku w Niemczech zainstalowano 1,3 GW w małych systemach PV o mocy do 20 kWp, co odpowiada wzrostowi o 42 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Szczegółowa analiza pokazuje, że liczba instalacji w systemach o mocy do 10 kWp ulega obecnie stagnacji, a wzrost przesunął się w szczególności do segmentu instalacji o mocy 10-15 kWp. W wyniku zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG) z dniem 1 stycznia 2021 roku i zwiększenia limitu autokonsumpcji energii do 30 MWh, segment 10-15 kWp zanotował skokowy wzrost o 684 procent. Również segment systemów o mocy 15-20 kWp może wzrosnąć w tym roku, ale ponad dwukrotnie.

Dynamiczny rozwój jest w szczególnie widoczny w instalacjach średniej wielkości. Podczas gdy w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku średnia moc instalacji w segmencie do 20 kWp wynosiła 7,9 kWp, to od stycznia do września 2021 roku średnia wielkości instalacji wzrosła do 8,3 kWp.

Sytuacja w segmencie fotowoltaiki wpływa na rynek magazynów energii

EUPD Research wylicza, że w pierwszej połowie 2021 roku przybyło 73 tys. domowych urządzeń magazynowania energii. W porównaniu z pierwszym półroczem 2020 roku oznacza to wzrost o 59 procent. Ze względu na trudności z podażą w dobie pandemii COVID-19, EUPD Research prognozuje nieco słabszą sytuację na rynku w drugiej połowie roku, co da łącznie 135 tys. nowych domowych instalacji magazynowych zainstalowanych w 2021 roku.

Struktura rynkowa – dominuje kilka firm

Około 75 proc. rynku jest zdominowane przez dostawców takich jak Sonnen, BYD, SENEC i E3/DC. Rozwój niemieckiego rynku magazynów energii wyróżnia się na tle międzynarodowym, o czym świadczy stałe wchodzenie na rynek nowych oferentów. Najbardziej znaczącym przedstawicielem jest obecnie chińska grupa technologiczna Huawei, która w 2021 roku wchodzi na niemiecki rynek jako nowy dostawca urządzeń magazynowania energii.

W pierwszym półroczu 2021 roku, mierzonym liczbą nowo zainstalowanych domowych systemów magazynowania, firma Sonnen utrzymała swoją pozycję na szczycie rynku z 21-procentowym udziałem w rynku, wyprzedzając chińskiego konkurenta BYD i dostawcę z Lipska SENEC z 20-procentowym udziałem. Czołową grupę na rynku niemieckim uzupełnia firma HagerEnergy GmbH, która pod marką E3/DC może pochwalić się 13 proc. nowo zainstalowanych domowych systemów magazynowania.

Źródło: EUPD Research

Zobacz również