Grupa VSB jest wspierana przez szwajcarski podmiot Partner Group. Nowe projekty VSB znajdują się na terenie województwa wielkopolskiego oraz  na różnym etapie realizacji. Niestety, firma nie ujawniła wartości transakcji oraz szczegółów dotyczących projektów.

Przedstawiciele firmy są zadowoleni z transakcji nabycia nowych aktywów wiatrowych w Polsce.

– Polska ma ogromny potencjał rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej. Ufamy, że teraz jest właściwy czas na inwestowanie na tym szybko rozwijającym się rynku. Razem z Partners Group przyspieszamy nasze działania w regionie – komentuje Marko Lieske, Dyrektor Zarządzający VSB Holding GmbH.

VSB jest obecny w Polsce od 2008 r. We Wrocławiu siedzibę ma spółka-córka VSB Energie Odnawialne Polska.W podobnym tonie na temat transakcji wypowiedział się Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o..

– Ten zakup dodatkowo wzmacnia naszą silną listę projektów energetyki odnawialnej w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na współpracę ze społecznościami lokalnymi i naszymi partnerami przy realizacji tych projektów i wsparciu transformacji energetycznej w Polsce – powiedział Kowalski.

Deweloper na terenie Polski uruchomił 76 MW aktywów słonecznych, natomiast zarządza projektami wiatrowymi o łącznej mocy 300 MW. Wśród nich jest farma wiatrowa Taczali o mocy 45,1 MW. Energia z instalacji wiatrowej jest dostarczana na potrzeby fabryki Mercedes-Benz w Jaworze, położonej na terenie województwa dolnośląskiego. Umowa na zakup energii elektrycznej (ang. Power Purchase Agreement, PPA) została podpisana w 2018 r.

VSB zatrudnia w sumie ok. 300 specjalistów na całym świecie. Deweloper jest obecny m.in. w Polsce, Francji, Rumunii, Finlandii oraz we Włoszech. W sumie posiada 22 oddziały na całym świecie. Deweloper postawił 655 turbin wiatrowych, 58 elektrowni słonecznych. Łączna wartości inwestycji sięga 1,4 mld euro. VSB realizuje usługi zarządzania technicznego instalacjami wiatrowymi o łącznej mocy 1,4 GW (O&M).

Bariery rozwoju onshore

Polska jest jednym z obiecujących rynków energetyki lądowej w Europie. Nie tak dawno informowaliśmy o planach inwestorów z Finlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich odnośnie budowy dwóch nowych farm wiatrowych Polsce o łącznej mocy 51,4 MW. Jedną z głównych barier jej rozwoju w Polsce jest ustawa odległościowa, której liberalizację założono w tym roku. Sektor energetyki wiatrowej na lądzie rozwija się prężnie w Europie, USA oraz w Azji.

W 2019 r. branża wiatrowa w Europie zainwestowała prawie 52 mld euro, w tym 19 mld euro na budowę nowych farm wiatrowych. Pozostałe 33 mld euro obejmowały transakcje refinansujące, fuzje i przejęcia na poziomie projektów i przedsiębiorstw oraz transakcje na rynku publicznym

Źródło: VSB Energie Odnawialne/Wind Europe

 

Redakcja GLOBEnergia