W sumie potencjał techniczny pływających elektrowni PV w dawnych kopalniach w Niemczech jest dużo większy i wynosi około 56 GW. Jednak po odjęciu szacunkowych obszarów mających znaczenie dla rekreacji, turystyki, ochrony przyrody i krajobrazu, potencjał gospodarczy wynosi około 2,74 GW.
Miejsca do wykorzystania
Jeziora, które powstały po zamknięciu odkrywkowych kopalni węgla brunatnego stanowią nieco ponad 10% z 4 474 sztucznych zbiorników wodnych w Niemczech. Prawie 500 jezior odkrywkowych o łącznej powierzchni przekraczającej 47 000 ha, z których większość znajduje się we wschodnich landach Brandenburgii, Saksonii-Anhalt i Saksonii, mogłyby stanowić odpowiednie miejsce do zagospodarowania pod pływające elektrownie fotowoltaiczne.
Ogólnie rzecz biorąc, współczynnik wykorzystania powierzchni dla pływających ogniw fotowoltaicznych jest bardzo wysoki i wynosi około 1,33 MW mocy wytwórczej na hektar. Dodatkowo efekt chłodzenia zapewniany przez wodę pozala na zwiększenie wydajności systemów PV, która może być wyższa niż w przypadku porównywalnych instalacji naziemnych.
Według instytutu badawczego około 4,9% powierzchni wody w jeziorach byłoby odpowiednie do zagospodarowania przez pływające projekty fotowoltaiczne. Prawdopodobnie największy potencjał leży w regionie wydobycia węgla brunatnego w Łużycach.
Koszty
Przy pływających projektach fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę, że są one około 10–15% droższe niż systemy naziemne. Według ISE Fraunhofer, aby rozwinąć pływającą technologię PV i zmniejszyć koszty inwestycji, konieczne będą dodatkowe zachęty podobne do tych, które przyznał rząd holenderski. Według naukowców, sensowne byłoby organizowanie„ przetargów na innowacje” specjalnie dla pływających systemów fotowoltaicznych i innych innowacyjnych elektrowni fotowoltaicznych, które nadal wymagają wsparcia, by odnaleźć się na rynku.
OZE w Niemczech
Szacuje się, że Niemcy będą wymagały dziewięciokrotnego wzrostu zainstalowanej mocy wytwórczej PV, do około 500 GW, aby zakończyć przejście na bezemisyjny system energetyczny. W całym 2019 r., energia odnawialna pokryła prawie 43 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w Niemczech. Ogólnie, dzięki OZE zostało wyprodukowane ponad 244 TWh. Największy udział w produkcji miały turbiny wiatrowe na lądzie.
Źródło: pv-magazina